Akciové trhy - denní zpráva 25.2.2021

10:13 | E V | Diskuze

Akciové trhy po delší době solidněji rostly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v Evropě i USA včera po sérii poklesů a úterní stabilizaci solidně rostly podpořené komentáři guvernéra FED Powella při jeho úterních a středečních projevech před kongresem, které daly investorům důvěru, že je centrální banka nadále ochotna držet měnové podmínky velmi uvolněné a tak pomáhat rizikových aktivům. Výnosy na vládních dluhopisech v USA i přesto rostly nad 1,4%, což trhy před otevřením obchodování v USA krátkodobě poslalo dolů, nicméně pak se objevily informace amerického regulátora FDA, že jednodávková vakcína od Johnson&Johnson je účinná a bezpečná, otevírající tak cestu postupnému celosvětovému schválení, což trhy opět podpořilo. Pozitivně lze asi vnímat i informace, že druhá část plánovaného fiskálního stimulu v USA, jež má zahrnovat především investice, by měla na řadu přijít dříve než se očekávalo. Demokratičtí zákonodárci nechtějí se schválením otálet, podle odhadů by se mohlo jednat o plán ve výši až 3 biliony USD (asi 14% HDP), orientovaný zejména směrem k zelené ekonomice a podpoře návratu výrobních kapacit do USA. První část stimulu ve výši 1,9 bilionu USD zahrnující přímou podporu občanům by měla být schválena do konce příštího týdne.

Nejvíce posiloval sektor energií (+ 4%), ceny ropy nadále rostly přes 63 USD za barel WTI i přes zveřejnění růstu zásob v USA, oproti očekávanému poklesu. Zlato ve světle uklidnění situace na akciích a rostoucích dluhopisových výnosech mírně korigovalo a zastavilo tak předchozí relativně prudký růst. Hospodářské výsledky by dnes měly zveřejnit například firmy HP,Salesforce, Best Buy, Moderna či Airbnb. Z ekonomických dat bude očekáváno zveřejnění počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, kde se očekává mírný pokles na 838tis., v minulém týdnu nové žádosti nečekaně rostly o 11%. Dále je očekáváno zveřejnění zpřesněného odhadu růstu amerického HDP za 4.kvartál 2020, očekávají se 4,2%. Akciové futures v Evropě a USA dnes prozatím mírně posilují.

 

Krátké zprávy z ČR:

Česká zbrojovka Group chce podle Seznamzpávy.cz vydat šestileté dluhopisy do výše čtyř miliard Kč s možností navýšení na pět miliard Kč na financování probíhající akvizice amerického Coltu. Dluhopisy mají být úročeny podle sazby 6M PRIBOR plus 150 až 180 bazických bodů. Neutrální zpráva. CZG plán vydat šestileté dluhopisy denominované v Kč a ve výši zhruba 182 mil. USD oznámila již společně s akvizicí Coltu. CZG má po nedávném IPO velmi nízké zadlužení a po dokončení akvizice odhaduje pro-forma zadlužení na 2,0x čistý dluh/EBITDA, resp. „pod 2,5x ND/E“ za očekávané výsledky za rok 2020 (Colt předběžné + CZG plánované). To je stále rozumné zadlužení. Zmíněné úrokové marže také odpovídají současným tržním podmínkám a na aktuální úrovni PRIBOR by odpovídaly 3-4% kombinované EBITDA po akvizici. Způsob financování této akvizice tak nevidíme pro CZG jako kurzotvornou informaci.

Zdroj:Jan Šafránek, Petr Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.