Akciové trhy - denní zpráva 25.2.2020

09:19 | E V | Diskuze

Nákaza „za dveřmi“ dopadá na trhy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Situace kolem koronaviru během pondělního obchodování zatopila hlavním akciovým indexům napříč světem. Zpráva o výraznějším rozšíření nákazy v Itálii, kde narostl počet obětí, podpořila komentáře o vzniku možné pandemie a investoři se tak obrátili k méně rizikovým aktivům. Akciové indexy ve Spojených státech a v Evropě ztratily ke 4%, což byl nejvýraznější jednodenní propad od poloviny roku 2016. Podobným tempem klesala i cena ropy (Brent -4%, WTI -3,9%). Asijské trhy už ale ukazují na mírnou stabilizaci.

Mimo dopadu nákazy na jednotlivé firmy, jakou je například Apple (-3,5%) varující ohledně výroby a prodejů svých produktů, se objevují mnohem vážnější problémy. Například 80% antibiotik, které jsou spotřebovány ve Spojených státech pocházejí z Číny, i přesto, že se Čína na světovém exportu léčiv podílí jen 4%. Částečně se také ukazuje, jak provázaný je automobilový sektor, když firmám jako Fiat Chrysler (- 6,1%), Hyundai Motor (-4,3%) a dalším scházejí potřebné díly k výrobě, čímž je produkce citelně limitována. Závěry o celkové provázanosti z toho však dělat nemůžeme, jelikož Čína stojí za přibližně 3% celosvětového exportu aut.

Americké akciové futures se aktuálně obchodují v zisku a trhy by tak pravděpodobně mohly během dnešního dne alespoň částečně korigovat včerejší ztráty. Výsledková sezóna se blíží ke svému konci a dnes zveřejní výsledek hospodaření retailový prodejce Home Depot (-2,3%), který by měl přijít s vyššími tržbami podpořené online prodejem.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.