Akciové trhy - denní zpráva 25.11.2020

10:06 | E V | Diskuze

Pozitivní zprávy dostaly trhy na maxima.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během včerejšího obchodování pokračovaly na růstové vlně podpořeny několika faktory z uplynulých dní, konkrétně zprávami o vakcíně nebo zahájení postupného předávání moci Bidenovi. Pozitivně byla vnímána také informace, že by si Biden měl zvolit za ministryni financí bývalou ředitelku Fedu J. Yellen, která je příznivcem agresivní fiskální politiky a po schválení její nominace senátem by se tak stala první ženou na postu ministryně financí. Postupné zlepšování sentimentu na trzích a přechod k rizikovějším aktivům dostal včera indexy na nová maxima. Dow Jones poprvé v historii překonal hranici 30 000 bodů a nových maxim dosáhl i S&P 500. S vidinou vakcíny trhy příliš nevnímají stále vysoké počty nově nakažených ani riziko výraznějších restrikcí před Vánocemi. Výrazněji proto posilovala i cena ropy (Brent +4%, WTI +4,3%), zatímco výnosy na dluhopisech spolu s cenou zlata (-1,8%) klesaly. Akciové futures i před dnešním otevřením trhu pokračují v mírném růstu.

Dnes budou zveřejněna předběžná HDP data za třetí čtvrtletí v USA, kde se očekává mezičtvrtletní růst 33,2%. Dále budou zveřejněny počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, kde se po předchozím překvapivém růstu očekává pokles na 730 tisíc, a data týkající se objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA, které by měly meziměsíčně vzrůst o 1%. Odpoledne budou zveřejněna data ohledně zásob ropy, kde se očekává růst o 100 tisíc barelů.

Vesměs všechny včerejší výsledky firem - Tiffany & Co (+0%), Best Buy (-6,9%), Dolar Tree (+14,1%) - překonaly odhady. Best Buy však zklamal výhledem, když varoval, že poptávka může zpomalit kvůli možným dřívějším vánočním prodejům a akcie tak klesaly. Dnes se před otevřením trhu s výsledky představí výrobce zemědělské techniky Deere & Co (+0,2%), u kterého se očekává meziroční pokles zisku na akcii k úrovni 1,49 USD.

 

CZG: Vybrané body ze včerejšího konferenčního hovoru po 9M20 výsledcích:

Výhled na rok 2020: Tržby by měly být v rozmezí 6,15 - 6,45 mld. Kč (cca +6% r/r), EBITDA na úrovni 1,25-1,45 mld. Kč (cca +1% y/y), CAPEX na úrovni 350-400 mil. Kč. Výhled zisku je v souladu s tím, že výsledky letos a příští rok můžou kvůli naplno využitým kapacitám růst jen mírně.

Měnové zajištění: Finanční ředitel odhaduje na současných kurzových úrovních nulový dopad přecenění zajišťovacích kontraktů, oproti ztrátě 165 mil. Kč za prvních devět měsíců letošního roku.

CZG plánuje zahájit výstavbu továrny v USA v Arkansasu na začátku roku 2021, start výroby na konci roku 2021 a plnou produkci v roce 2022. Tento harmonogram by představoval asi 6 měsíční urychlení procesu oproti plánům prezentovaným při IPO. Nová továrna by měla zvýšit kapacitu výroby kolem 50%.

CZG oznámila, že probíhá due diligence pro akvizici 100% podílu v americkém Coltu, dokončení by mělo být do konce letošního roku. Finanční ředitel bez konkrétních detailů uvedl, že akvizice by neměla vést k přehnanému zadlužení.

Prezentovaný výhled na celoroční výsledky odpovídá aktuálním kapacitám firmy. Vítáme proto urychlení výstavby nové továrny v USA, která by měla být víceméně plně financována výnosem z nedávného primárního úpisu akcií na burze a z investičních pobídek. Líbí se nám také potenciální převzetí Coltu, který je ikonickou americkou značkou především v armádním průmyslu. CZG by tak získala jak lepší přístup do tohoto segmentu, včetně americké armády a federálních složek, tak i výrobní know-how a značku. Ke Coltu nyní nejsou veřejně dostupné informace, ale firma byla v roce 2016 v bankrotu a nebude tak pro CZG pravděpodobně příliš velkým soustem.

 

Výhled na výsledky Kofoly za 3Q20: Češi utráceli doma

Kofola dnes v 17:00 zveřejní výsledky za třetí čtvrtletí 2020. Očekáváme rekordní čísla, když firma již dříve zveřejnila červencový a srpnový růst tržeb bez započtení akvizic na úrovni -1% a +3%. To znamená, že I přes ne úplně příznivé počasí ve své hlavní sezóně těžila ze silných lokálních značek (Kofola, Vinea, Radenska) a z toho, že Češi, Slováci a Slovinci zůstali na tuzemských dovolených. To částečně vyvažovalo jen Chorvatsko, které je významně závislé na turismu. Také byla stále nízká návštěvnost obchodních center, což dopadalo na výsledky řetězce UGO. Celkově očekáváme asi 12% r/r růst tržeb na skoro 2,1 mld. Kč, z čehož asi 10% zařídilo převzetí Ondrášovky a Korunní.

Na úrovni upravené EBITDA očekáváme ještě výraznější růst, když Kofola v dubnu snížila počet zaměstnanců o 10% a její výsledky letos podporuje meziročně o více než 20% nižší cena PET, což je její hlavní nákladová položka. Upravenou EBITDA tak očekáváme o 18% r/r vyšší na úrovni 512 mil. Kč, Ondrášovka a Korunní by měly přidat asi polovinu tohoto růstu. Na úrovni upraveného čistého zisku očekáváme o něco slabší růst, když Kofola nebude konsolidovat podíl na zisku z loni prodaných aktivit v Rusku a čekáme vyšší efektivní sazbu daně. Zadlužení firmy po převzetí Ondrášovky vzrostlo na 3,8x čistý dluh/EBITDA, ve třetím čtvrtletí očekáváme relativně rychlý pokles na 3,1 násobek díky vyšší EBITDA i nižšímu dluhu. Díky propadu PRIBOR sazeb by úrokové náklady firmy růst neměly. Upravená čistý zisk tak čekáme okolo 268 mil. Kč (+1% r/r).

Výsledky tak celkově očekáváme rekordní a i přes dopady koronaviru ve 4Q20 čekáme i potvrzení celoročního výhledu na spodní hranici rozmezí (0,95-1,0 mld. Kč EBITDA). Kofola by měla být i přes výplatu 290 mil. Kč dividendy udržet na konci roku zadlužení zhruba na úrovni bankovních kovenantů (3,5x ND/EBITDA). Konsensus již ovšem s rekordními výsledky počítá (2058 mil. Kč očekávané tržby, 526 mil. Kč EBITDA).

 

Banky v Evropě by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend

Člen rady guvernérů ECB Mersch včera dle FT uvedl, že banky v Eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit minimálně k částečné výplatě dividend, pokud regulátorům doloží, že jsou schopny čelit ekonomickým a finančním dopadům koronakrize a aplikovaly konzervativní přístup v tvorbě opravných položek. K případnému kladnému rozhodnutí ECB by se mohla připojit i ČNB, jelikož české banky jsou obecně v lepší kondici než evropský průměr a jejich kapitálová přiměřenost je na vyšší úrovni.

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Petr Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.