Akciové trhy - denní zpráva 25.1.2021

10:05 | E V | Diskuze

Nasdaq světlou výjimkou v zeleném.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v pátek převážně klesaly, index Nasdaq byl jednou z mála výjimek a skončil na kladné nule. Investoři nepřijaly kladně výsledky IBM, jež zaostaly za očekáváním a akcie klesaly přes 9%, obdobně klesal i Intel. Za celý týden akciové trhy nicméně rostly, index S&P500 přidal ke 2%. Futures kontrakty pro indexy v Evropě a USA dnes zatím rostou, obdobně jako hlavní asijské indexy. V USA pokračuje vyjednávání v senátu ohledně rychlého schválení fiskálního stimulu prezidenta Bidena ve výši 1,9 bilionu USD. Globální tempo očkování podle informací agentury Bloomberg zaostává, což se může projevit na snižování odhadů ekonomického růstu v letošním roce, IMF by měl tento týden aktualizovat svůj výhled. Americká data z průmyslu na druhou stranu v pátek ukázala hodnoty PMI na více než 10 letých rekordech (59,1). Výsledková sezóna bude pokračovat i tento týden, na řadu přijdou výsledky Microsoftu, Johnson&Johnson (úterý), Applu či Facebooku (středa). Dnes výsledky zveřejní firma Kimberly-Clark (např. značka Kleenex), kde se očekává meziroční růst tržeb přes 4% díky zvýšené poptávce po hygienických potřebách při pandemii COVID-19. Z ekonomických událostí bude v tomto týdnu asi nejvíce sledované zasedání FED ve středu, či předběžný odhad amerického HDP ve čtvrtek (očekávání +4,2 kv/kv). Od FED se nečekají změny v nastavení úrokových sazeb, investoři budou patrně více sledovat komentáře ohledně nastavení programů kvantitativního uvolňování resp. komentářů ohledně horizontu začátku jejich možného útlumu.

 

Moneta: PPF nabídla dobrovolný odkup za 80 Kč/akcii, plus jednání o převzetí Air Bank atd.

Moneta oznámila, že obdržela od PPF znění veřejného návrhu na odkoupení části akcií Monety („dobrovolný veřejný návrh“) za cenu 80 Kč/akcii až do výše 20 % od jejích stávajících akcionářů (s právem PPF navýšit objem až na 29%) a dále návrh na zahájení jednání o parametrech akvizice Air Bank a dalších společností ze skupiny PPF poskytujících finanční služby v České a Slovenské republice. Navrhované spojení by bylo realizováno výměnou akcií, když by Moneta získala AirBank, česká a slovenský HomeCredit a bývalé Zonky výměnou za vydání 336,4 milionů nových akcií Monety do rukou PPF. Akcionáři Monety budou moci nabídku odkupu přijmout v období od 8. února 2021 do 26. února 2021.

Tato dobrovolná nabídka odkupu za cenu 19% nad pátečním závěrem (1,5x P/BV nebo 16x P/Ee) dnes pravděpodobně silně podpoří cenu akcie. Navrhovaná prémie bude pravděpodobně stačit k realizaci odkupu velké části z navrhovaných 20-29%, když lákavou bude zejména pro krátkodobé investory, kteří hledají příležitost na vystoupení z akcií Monety. Po případném úspěšném odkupu 20-29% a po realizaci spojení Monety s AirBank a HomeCredit CZ+SK za navrhovanou cenu (bude podmíněn souhlasem akcionářů na VH) by skupina PPF v nové entitě dosáhla podíl 52-59%. To by pravděpodobně vyvolalo další povinnou nabídku na převzetí ze strany PPF ostatním akcionářům Monety a to pravděpodobně za tzv. prémiovou cenu převzetí, tj. za cenu 80 Kč na akcii. Krátkodobě se nabídka PPF na dobrovolný odkup jeví adekvátní, zatímco navrhovaná cena převzetí (pravděpodobně výrazně nad 2x účetní hodnotou přebíraných aktiv) je na první pohled poměrně vysoká. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti následné povinné nabídky odkupu v případě realizace převzetí nevidíme pro dlouhodobé akcionáře Monety důvod s případnou účastí v dobrovolném odkupu nijak spěchat.

 

Krátké zprávy z ČR

O2 ČR: O2 ČR prodloužila se společnosti Telefonica svá licenční práva pro využívání značky O2 od roku 2022 do roku 2037. Cena nebyla zveřejněna.

Zdroj:Jan Šafránek, Thomas Unger, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.