Akciové trhy - denní zpráva 24.9.2020

10:04 | E V | Diskuze

Akcie neudržely úterní zisky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během středečního obchodování po dni růstu citelně klesaly. Titulky zpráv dominovala PMI data, jež potvrdila zpomalení ekonomického oživování a absence pokroku ve vyjednávání fiskálního stimulačního balíku v USA. Řada představitelů FED ve svých projevech také zopakovala nutnost další pomoci ekonomice, která čelí výrazným nejistotám. Nejvýrazněji oslaboval energetický sektor (až o 4,5%), v USA byly zveřejněny zásoby ropy, jež ukázaly menší než očekávaný pokles surové ropy, ale výraznější pokles pohonných hmot a destilátů. Výrazněji přes 2% klesaly také ceny zlata.

J&J oznámil zahájení testování v rámci klinické studie vakcíny proti COVID-19 na 60tis. účastnících. Vakcína od této firmy by měla být ve formě pouze jedné aplikace, zatímco u konkurentů by byly většinou potřeba dvě injekce. Firma očekává výsledky do konce roku a v roce 2021 plánuje produkovat 1 miliardu vakcín.

Akcie Tesly ve středu klesaly přes 10%, po zveřejnění detailů ohledně plánů v bateriové technologii ředitelem firmy Muskem. Ten zveřejnil celou řadu detailů i plán na produkci automobilu za 25 000 USD, nicméně uvedl, že technologie by mohla být masově dostupná nejdříve za 3 roky, což investoři hodnotili spíše negativně.

Hospodářské výsledky dnes zveřejní např. firmy Costco či Accenture. Z ekonomických dat budou očekávána data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kde se očekává pokračující postupný pokles. Další projev bude mít guvernér Fed Powell a ministr financí USA Mnuchin. Akciové futures dnes prozatím ukazují na pokračují pokles. 

 

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

ČNB ponechala v souladu s konsensem základní úrokovou sazbu na 0,25%. Stabilní sazby se nyní očekávají zhruba po dobu jednoho roku. ČNB na včerejší tiskovce také nastínila, že pokud by se situace zhoršila, tak zasáhne a ekonomiku podpoří.

 

Rozpočet ministerstva obrany by měl růst

Rozpočet Ministerstva obrany by měl v příštím roce podle vyjádření ministra obrany Metnara růst o 13% nad 85 mld. Kč a v roce 2022 pak o 11,5% na 95,2 mld. Kč a v roce 2023 na 101,7 mld. Kč (Aktuálně.cz)

 

CTP zvažuje IPO

Ředitel a majitel developerské společnosti průmyslových parků CTP uvedl, že firma zvažuje vstup na burzu za účelem získání prostředků ke své expanzi. Konkrétní burza však zatím nebyla zmíněna. Společnost sídlí v Nizozemsku, ovšem 60% její skladovací plochy tvoří český trh. Firma plánovala IPO na pražské burze již v roce 2007, nakonec však k němu nedošlo. Společnost měla v první polovině roku tržby kolem 200 mil. Eur a čistý zisk na úrovni 99 mil. Eur. (HN)

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.