Akciové trhy - denní zpráva 24.6.2020

09:59 | E V | Diskuze

Silná PMI data pomohla trhům zejména v Evropě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během úterý posilovaly v USA i Evropě, hlavním tématem byly pozitivní ekonomická data ve formě PMI, jež ukázala výrazný meziměsíční nárůst a v Evropě překonala odhady, v USA jsou již těsně pod hranicí 50 bodů. Posilovaly i ceny zlata, jež se opět posunuly na několikaleté rekordy v očekávání pokračujících uvolněných měnových politik centrálních bank a fiskálních stimulů. Johnson&Johnson prohrál odvolací soud ohledně povinnosti zaplatit pokutu USD v případu zdravotních komplikací vyvolaných dětským pudrem a podobným výrobkům firmy. Soud potvrdil, že firma se snažila zatajit informace, že výrobky obsahují azbest. Soud nicméně snížil pokutu z 4,7 mld. USD na 2,1 mld. USD, akcie firmy proto klesaly jen mírně. Sanofi rozšířila spolupráci s firmou Translate Bio na výzkum vakcíny proti COVID-19, jež by této firmě mohla přinést přes 2,2 mld. USD, pokud se lék ukáže úspěšný. Klinické testování by mělo začít do konce roku. Sanofi by ve firmě získala 7% podíl. Akcie Translate bio reagovaly růstem přes 45%. Amercian Airlines oznámily, že vydají 74 milionu akcií za cenu 13.5 USD/ akcii a dluhopisy celkové hodnotě přes 2 mld. USD. Firma tak chce posílit svou oslabenou rozvahu v návaznosti na téměř totální výpadek tržeb kvůli COVID-19. Akcie firmy klesaly přes 6%, jelikož oznámená cena se nachází pod aktuální tržní cenou. Akciové futures v Evropě i USA dnes oslabují kolem 0,5%. Významější cenotvorná ekonomická data nejsou na programu.

 

Vláda by měla schvalovat plán na financování nových bloků v Dukovanech v příštím týdnu

Vláda by měla v příštím týdnu schvalovat plán na financování nových jaderných bloků v Dukovanech. Podle vládního dokumentu, jež mají Hospodářské noviny k dispozici by mohl stát garantovat ČEZu výkupní ceny v odhadovaném rozmezí 48-58 eur/MWh v případě 60letého kontraktu a 60-70 eur/MWh v případě 30letého kontraktu. Výkupní cena se bude také odvíjet od samotných investičních nákladů na výstavbu a nákladů na financování. Tendr na dodavatele má být hotov do konce roku 2022, stavba by měla začít za devět let, naplno má blok vyrábět elektřinu od roku 2038.

Vláda komentovala garantované ceny již dříve, jedná se tedy spíše o upřesnění dřívějších informací. Odhadujeme, že projekt by měl být pro ČEZ NPV pozitivní při cenách nad 50 eur/MWh a při nákladech financování pod 4,0%, když pro projekt uvažujeme diskontní sazby odpovídající plně regulovanému aktivu. Náklady financování pod 4% se aktuálně zdají pohodlně dosažitelné, když vládní desetileté dluhopisy se dlouhodobě obchodují pod 2% výnosem. 


Dnes zasedání ČNB

Dnes se bude konat měnověpolitické zasedání ČNB. Konsenzuální odhady dle Reuters očekávájí neměnnou hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,25%

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.