Akciové trhy - denní zpráva 24.3.2020

09:49 | E V | Diskuze

FED trhy nepřesvědčil ani další „bazukou“.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké trhy pokračovaly v poklesu, byť mírněji, a zakončily pondělní obchodování o přibližně 3% níže. Trhy se neobrátily k růstu ani poté, co FED oznámil, že poskytne „bezprecedentní“ objem úvěrů domácnostem a malým a středním podnikům za účelem vypořádání se s koronavirem. Dále také uvedl, že bude nadále nakupovat státní dluhopisy a cenné papíry kryté hypotečními úvěry podle toho, jak bude potřeba. Již přibližně třetina Spojených států by měla zůstávat doma a vycházet jen za prací či nejnutnějšími nákupy, vláda však ani v pondělí neschválila stimulační balíček (2 biliony USD), o kterém diskutuje v posledních dnech, když právě rychlost dodání likvidity ekonomickým subjektům je nyní to, oč se hraje. Dále tak například aerolinky nedostaly státní finanční pomoc, o kterou žádaly již před několika dny, když byla zrušena další část letů. Boeing (+11,7%) proto oznámil, že dočasně (na 14 dní) zastaví výrobu ve své továrně ve Washingtonu a čas bude využit na dezinfekci prostředí a pracovního nářadí. Podobný krok již udělal i evropský Airbus (-13,8%). Své výsledky dnes zveřejní Nike (-6,9%), u kterého se očekává růst tržeb, nicméně hlavním tématem pro investory bude koronavirus. Evropské trhy také klesaly, když se stále více zemí ocitá v izolaci. Po mírném snížení volatility nepřišlo příliš velké uklidnění, když stále panují výrazné obavy ohledně velikosti celkového ekonomického dopadu s čímž na trzích přetrvává risk-off nálada. Dnes budou sledovány data PMI z Evropy i USA, jež napoví, jak hluboké mohou být obavy ohledně hospodářského vývoje.

 

Komerční banka změnila návrh na dividendu a reviduje výhled na 2020
 
Komerční banka dala svůj výhled na rok 2020 do revize z důvodu ekonomické nejistoty ohledně dopadu koronaviru a rozhodla se ponechat si celý zisk za rok 2019. Banka tak nevyplatí v letošním roce dividendu, kterou vedení dříve navrhlo ve výši 58 Kč na akcii. Komerční banka dále očekává nižší počet plateb spolu s menší poptávkou po půjčkách. Současné snižování sazeb navíc ovlivní čistý úrokový výnos a v důsledku tak budou příjmy v roce 2020 nižší, než se původně očekávalo, zatímco růst provozních nákladů bude minimální. Porostou však rizikové náklady vlivem zhoršeného makroekonomického prostředí a zvýšení rizika nesplacení u portfolia úvěrů. Takto vytvořené rezervy banka očekává, že později rozpustí.
 
Očekávali jsme, že KB upraví svůj výhled a pozastaví dividendu za rok 2019 (stejně jako minulý týden Moneta), i když toto opatření ještě nepovažujeme za nutné, protože kapitálová pozice KB je velmi silná a základní kapitál Tier 1 je na úrovni 19,1% ke konci roku 2019 (po úpravě o navrženou dividendu). Rizikové náklady byly v posledních obdobích velmi nízké, až se do hospodaření banky promítaly pozitivně. Není tak divu, že jednou z hlavních změn ve výhledu KB je právě zvýšení rizikových nákladů. Očekáváme, že úrokové výnosy budou nyní nižší, než se původně předpokládalo, a to zejména kvůli již sníženým sazbám a pravděpodobnému dalšímu snížení.

 

Philip Morris zveřejnil silné výsledky za rok 2019
 
Philip Morris CR vykázal celkově silné výsledky za rok 2019. Tržby meziročně silně rostly o 21,4% na 17,1 mld. Kč, EBITDA byla vyšší o 6,3% r/r a dosáhla 5,95 mld. Kč, čistý zisk rostl o 4,9% r/r na 4 mld. Kč a zisk na akcii tak byl 1 464 Kč. EBITDA marže dosáhla 39,8% (-5 pb r / r). Všechna čísla jsou mírně nad našimi odhady. Společnost oznámila, že odkládá svou valnou hromadu z 24. dubna kvůli situaci s koronavirem, a proto zatím ještě neohlásila výši navrhované dividendy, a učiní tak později ve své pozvánce na valnou hromadu. 
 
Vzhledem k výsledkům předpokládáme, že by dividenda mohla být o něco vyšší než našich původně odhadovaných 1400 Kč na akcii, pakliže se společnost bude držet svého průměrného dlouhodobého výplatního poměru na úrovni 100% čistého zisku.

 

 

ČEZ nemění svůj výhled a neuvažuje o nevyplacení dividendy
 
ČEZ dle slov generálního ředitele Beneše nemění svůj výhled na rok 2020 (EBITDA ve výši 63–65 mld. Kč, čistý zisk mezi 21–23 mld. Kč) a neuvažuje o nevyplacení dividend v souvislosti se situací COVID-19. Beneš dále uvedl, že smlouvy týkající se jaderného projektu by stále měly být podepsány se zástupci státu během června, jak již bylo dříve sděleno, pakliže nedoje vlivem současní pandemie k odkladu. Společnost také zavedla zvláštní režim ve svých jaderných elektrárnách, aby minimalizovala riziko šíření koronaviru. (HN)

 

ČNB požaduje, aby banky odložily splátky také podnikům


ČNB chce, aby banky odložily splátky úvěrů i pro podniky. Podle ČNB odložené platby však automaticky neznamenají, že by banky musely vytvořit rezervy na všechny takové půjčky, které by potencionálně vedly k vyššímu počtu úvěrů v selhání. (HN) 

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Thomas Unger, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.