Akciové trhy - denní zpráva 24.11.2020

10:13 | E V | Diskuze

Pokračující rotace do cyklických sektorů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech včera posilovaly, když byly povzbuzeny víkendovými zprávami o vakcíně a jejich dostupnosti již v prosinci. S jednou z posledních zpráv přišla AstraZeneca (-3,8%), která nejdříve avizovala, že průměrná účinnost její vakcíny je 70%, nicméně v případě podání poloviční dávky a následně jedné celé dávky roste její účinnost k 90%. Firma by navíc měla mít k dispozici 200 mil. kusů vakcíny na konci letošního roku, což je asi 4x více než bude mít k dispozici například Pfizer (-0,5%). Na základě těchto zpráv posilovaly zejména akcie firem z cyklických sektorů, které by měly nejvíce profitovat z návratu k normálu. Energetický sektor včera rostl o 7,1%, když se dařilo ceně ropy (Brent +2%, WTI +1,2%), průmysl posílil o 1,6% a finanční sektor o 1,9%. Technologický sektor rostl jen o 0,2%, když oslabovaly akcie technologických gigantů jako Applu (-3,0%) nebo Facebooku (- 0,5%), od nichž se investoři odklonili, když upřednostnili rotaci do cyklických titulů. Celkovému pozitivnímu sentimentu přidaly i včerejší předběžná PMI data ve Spojených státech, která namísto očekávaného poklesu zaznamenala meziměsíční růst, a to jak ve službách, tak i v průmyslu. Americké akciové a evropské futures dnes indikují pokračující růst, když se po uzavření trhu objevily zprávy, že Trump pověřil svůj tým, aby postupně začal předávat moc nově zvolenému prezidentovi Bidenovi. Trump stále pokračuje v soudních sporech týkajících se výsledku voleb, nicméně zahájení procesu předání moci snižuje na trzích nervozitu.

Dnes budou zveřejněny výsledky firmy Medtronic (+0,7%), jejichž hlavním tématem bude poptávka po ventilátorech. Dále se pak přidají firmy Best Buy (+2,4%), Tiffany & Co (+0,0%) nebo Gap (+6,9%). Z makroekonomických dat pak bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v USA, kde se očekává pokles na 97,7 bodu, a německý Ifo idnex, kde se také očekává pokles na 90,3 bodu.

 

9M20 výsledky CZG se silnými tržbami, negativní vliv FX

CZG zveřejnila 9M20 KPI EBITDA ve výši 952 mil. Kč (-7,7% r/r), což bylo mírně pod našimi odhady kvůli vyšší než očekávané ztrátě ze zajišťovacích FX operací. EBITDA neupravená o tyto vlivy byla 1,11 mld. Kč (+8,6% r/r) a skončila nad našimi odhady díky solidním maržím, když náklady na služby rostly méně, než se čekalo. To převážilo vyšší procento materiálových nákladů.

Tržby skončily na úrovni 4,96 mld. Kč (+10,2% r/r), přibližně 1% pod našimi odhady, nicméně počet prodaných zbraní vystřelil nahoru o 18,1% na 337 tisíc kusů. My jsme očekávali růst objemů ve vyšších jednotkách procent. CZG v souvislosti s růstem tržeb zdůraznila vysokou poptávku v USA. Tržby v USA byly v souladu s našimi odhady a dosáhly 70% celkových tržeb. Nad našimi odhady byly tržby v EU, Africe a Asii, zatímco v ČR byly slabší. Nový armádní kontrakt by se měl v ČR kvůli postupnému náběhu projevit spíše až ve 4Q a příští rok.

Čistý zisk dosáhl 473 mil. Kč (-15% r/r), přibližně 3% pod našimi odhady kvůli nižší KPI EBITDA. Odpisy byly v souladu s odhady, úrokové náklady pak byly lepší, než jsme čekali. Výkonnost nedávno pořízeného podílu ve firmě Spuhr byla nad očekávání.

Výsledky vidíme jako v souladu s našimi odhady, když firma ukázala silný růst v počtu prodaných kusů díky hladké výrobě a vysoké poptávce v USA Ten byl pravděpodobně částečně utlumen nižším prodejem zboží a náhradních dílů. Kvalita výsledků se tak zdá být dobrá. Samostatně výsledky za třetí čtvrtletí byly meziročně výše díky silným prodejům zbraní. Růst tržeb ve třetím čtvrtletí na úrovni 4% tak byl v souladu s našimi hrubými odhady (před zveřejněním nebyly k dispozici srovnatelná čísla za předchozí období). Konferenční hovor k výsledkům bude dnes v 16:00, kde by hlavním tématem měla být plánovaná výstavba továrny v USA.

 

O2 ČR: Příznivý výsledek 5G aukce na Slovensku

Slovenský telekomunikační regulátor včera oznámil výsledky 5G aukce. O2 ČR za celkovou částku 33,4 mil. EUR získalo 2x10 MHz v 700 MHz pásmu, 2x 4,2 MHz v 900 MHz pásmu a 2x3 MHz v 1 800 MHz pásmu. Operátoři Orange a Slovak Telekom rovněž získaly bloky v 700 MHz pásmu, zatímco čtvrtý operátor Swan získal blok pouze v pásmu 1 800 MHz a kompetitivní 5G pokrytí bude pro něho náročný úkol.

Výsledek aukce se z pohledu O2 ČR jeví lepší než očekávaný i kvůli nižší aktivitě operátora Swan. Zaplacená cena je na polovině našeho předchozího odhadu 65 mil. EUR, tedy cca 2,8 Kč/akcii pozitivní dopad na naše ocenění.

 

ČEZ: Zahájení tendru na dostavbu Dukovan by mohlo být odloženo

Premiér Babiš podle iRozhlas.cz včera uvedl, že tendr na výběr dodavatele pro dostavbu jaderného bloku v Dukovanech není hotov, jednání s EU pokračují a zahájení tendru by se mohlo odložit i z důvodu přicházejících voleb v příštím roce. Otázka by se měla řešit na zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku 9. prosince. ČEZ dříve uvedl, že plánuje tendr spustit do konce tohoto roku, aby byl dodavatel vybrán do konce roku 2022.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.