Akciové trhy - denní zpráva 23.2.2021

10:05 | E V | Diskuze

Technologie obětí rostoucích dluhopisových výnosů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během pondělí oslabovaly, na páteční výprodej navázaly zejména technologie, kdy Nasdaq včera ztratil ke 2,5%. S&P 500 klesalo 5 dní po sobě, což je nejdelší série od loňského března. Důvodem jsou již zmiňované obavy z rostoucí inflace/výnosů na vládních dluhopisech (10leté USA dluhopisy intradenně u 1,40%), což je negativní pro aktiva z dlouhou durací, kam se mezi akciemi řadí zejména růstové technologické firmy. Těm loni snižování úrokových sazeb a výnosů na dluhopisech prospělo a nyní probíhá opačný vývoj. Z předních zástupců v indexu nejvíce oslabovaly akcie Tesly (-9%), firma přestala přijímat objednávky na nejlevnější verzi Modelu Y, spuštěnou teprve před měsícem, ředitel Musk v tweetu uvedl, že je stále dostupný „pod pultem“, ale že model z hlediska dojezdové vzdálenosti nedosahuje požadovaného standardu.

Opět se dařilo naopak loni „zbitým“ sektorům jako jsou energie, průmysl, finance či materiály. Poslednímu zmíněnému sektoru pomáhá i silný růst téměř všech komodit, jež odráží již probíhající silné ekonomické oživení v Jihovýchodní Asii, tažené Čínou a také inflační tlaky způsobené růstem peněžní zásoby v rámci celosvětového fiskálního zadlužování a podpůrné měnové politiky pro boj s COVID-19. Ceny ropy rostly přes 4% k úrovni 62 USD za barel WTI a například měď, tradiční barometr globální ekonomiky, pokračuje v růstu k historickým rekordům a od začátku února přidala 20%.

Investoři budou dnes sledovat projev guvernéra FED před kongresem, zejména ohledně postoje centrální banky vůči zmíněným rostoucím výnosům na dluhopisech, výhledu na utahování měnové politiky a ekonomického oživování.

Akciové futures v Evropě a USA dnes indikují na pozitivnější otevření trhů s mírným růstem. Hospodářské výsledky zveřejní například Home Depot, kde je očekáván solidní dvojciferný růst tržeb i zisku díky pokračujícímu růstu poptávky po renovacích a vybavení domácnosti při pandemii COVID-19.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.