Akciové trhy - denní zpráva 23.10.2020

10:07 | E V | Diskuze

Výsledky AT&T trh překvapily, akcie rostly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA během čtvrtečního obchodování posilovaly, zatímco evropské indexy ztrácely. Na amerických trzích se dařilo především finančnímu sektoru díky růstu výnosů na dlouhodobých vládních dluhopisech, jež nahoru podporuje očekávání dalšího fiskální stimulu ve značném objemu. Ten zatím schválen nebyl, jednání pokračovala i včera. Po očekáváné prezidentské debatě v USA, jež se odehrála dnes v noci obchodují akciové futures v USA a Evropě převážně mírně v záporu. Investoři vstřebávají dojmy z této debaty, jež na první pohled patrně nepřinesla zásadní posun ve smyslu toho že by měla prezidentu Trumpovi pomoci dohnat prozatímní náskok J.Bidena v předvolebních průzkumech.

Ceny ropy kompenzovaly předchozí pokles a rostly ke 2%, což podpořilo i energetický sektor. Zlato oslabilo k 1% možná i v souvislosti se zlepšením situace v žádostech o podporu v nezaměstanosti v USA, jež klesly více než se očekávalo.

Po výsledcích za 3Q20 nad odhady posilovaly akcie AT&T přes 5%, firma zveřejnila menší meziroční pokles tržeb, než se očekávalo, zejména díky silnému růstu mobilních uživatelů o 640tis., zatímco trh očekával pokles. Rostly i optické přípojky internetu a počet zákazníků HBO a HBO Max v USA na 38 milionů, což je nad cílem firmy pro letošní rok.

Hospodářské výsledky by dnes měla zveřejnit například firma American Express, z ekonomických dat bude očekáváno zveřejnění PMI v USA i Evropě.

 

ČEZ prodává rumunská aktiva fondům Macquarie

Skupina ČEZ dnes podepsala smlouvu o prodeji rumunských aktiv se společností Macquarie infrastructures and Real Assets. Prodej zahrnuje mj. distribuční společnost, prodej energií a větrný park Fântânele Cogealac. Vypořádání transakce podléhá schválení evropského antimonopolního úřadu a také Bezpečnostní rady rumunského státu. ČEZ si ponechá trasdingové aktivity a High-Tech Clima,která dodává energetické služby.

ČEZ ještě musí získat regulatorní schválení, takže dokončení transakce očekáváme v polovině příštího roku. Prodávaná aktiva měla naposledy vlastní jmění 27 mld. Kč (hodnota aktiv 37,1 mld. Kč) a generovala 3,1 mld. Kč EBITDA. Prodejní cena dříve spekulovaná v médiích byla mírně nad účetní hodnotou. ČEZ použije část výnosu na snížení dluhu tak, aby zadlužení vůči EBITDA zůstalo stabilní. Zbytek půjde na investice do české distribuce, obnovitelných zdrojů a do dalšího růstu v energetických službách. Část výnosu by mohla být vyplacena někdy ve druhé polovině příštího roku jako mimořádná dividenda. Odhadujeme, že její výše by realisticky mohla dosáhnout asi 20 Kč/akcii. Pro dnešek mírně pozitivní zpráva, i když firma neřekla prodejní cenu.

 

ČEZ prodá 1,0 GW elektrárnu v Počeradech o tři roky dříve

ČEZ a Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy se dohodly na převodu Elektrárny Počerady již na konci tohoto roku, o tři roky dříve za cenu 2,5 mld. Kč. Původně měla být elektrárna prodána za 2,0 mld. Kč v roce 2024. Souběžně s převodem dojde k ukončení kupní smlouvy na nákup uhlí od Vršanské uhelné v objemu 5 mil. t/rok. Součástí dohody je i přístup ČEZ ke kompletní produkci elektrárny Počerady v letech 2021-2023. Elektrárna dodá 5 TWh ročně za fixní cenu a tuto elektřinu bude ČEZ prodávat na trhu.

Dřívější prodej Počerad, které přináší jen minimální zisk (0,8% EBITDA v roce 2019, očekávaný prakticky nulový zisk od roku 2021), zlepší emisní intenzitu ČEZu z 0,33 t CO2/MWh na 0,28 t CO2/MWh a sníží podíl uhlí na jeho produkci z 36% na 32%. Vyšší prodejní cena a ukončení smlouvy na odběr uhlí jsou pro ocenění ČEZ mírně pozitivní (odhadujeme okolo 1,5-2,0 Kč na akcii).

 

Kofola: První obchodní den bez nároku na dividendu

Akcie Kofoly se dnes budu obchodovat bez nároku na navrhovanou dividendu ve výši 13,5 Kč. Dividendu ještě musí schválit valná hromada, která se bude konat 2. listopadu. Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci úplně nevylučujeme možnost např. nižší než nyní navrhované dividendy.

 

PFN: ČNB schválila návrh na vytěsnění minoritních akcionářů

PFNonwovens oznámil, že ČNB schválila návrh majoritního akcionáře PFNowovens Holding na kompenzaci za vytěsnění minoritních akcionářů ve výši 719,5 Kč. Včerejší uzavírací cena na burze byla 782 Kč, což se může při dnešním obchodování projevit na tlaku na cenu akcií.

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.