Akciové trhy - denní zpráva 22.8.2019

11:31 | B Z | Diskuze

Výsledky retailových společností povzbudily trhy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech včera rostly po optimistických výsledcích retailových společností, které ukázaly na silnou poptávku v USA. Index S&P 500 si připsal 0,8%, Dow Jones 0,9% a Nasdaq také 0,9%. Růst jednotlivých indexů byl potlačen zveřejněnými zápisky z minulého zasedání Fedu, které naznačily, že ohledně snížení úrokové míry probíhají debaty, ale zda šlo pouze o jedno snížení nebo dojde i k dalším, to napoví až zítřejší zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Nejvíce si připsaly akcie retailového prodejce Target Corp (+20,4%), který svými výsledky překonal očekávání a zvýšil svůj výhled na celý rok. Do výsledků se pozitivně promítly minulé investice do doručovacího servisu, což zvýšilo provoz na webových stránkách a v nově předělaných prodejnách. Společnost uvedla, že každý pátý zákazník, který využil jednodenní doručování, byl nový. Tržby rostly o 3,4%, na což měla vliv zejména rostoucí poptávka po hračkách a kosmetice. Nově předpokládaný zisk na akcii je z předchozích 5,75 – 6,05 USD na úrovni 5,9 – 6,2 USD. Rostly také akcie prodejce domácího vybavení Lowe´s (+10,4%), kterému zaměření se na zákazníky s větší útratou pomohlo překonat očekávaný zisk a zvýšit svůj podíl na trhu na úkor Home Depot (+1,5%). Společnost ponechala svůj výhled na zbytek roku beze změny zejména z důvodu možného dopadu cel. Dnes by s výsledky měl přijít Salesforce (+1,3%) a v USA budou také zveřejněna data ohledně indexu výrobních manažerů (PMI).

 

Výsledky Pegas za druhý kvartál

PFNonwowens za 2Q19 zveřejnil EBITDA zisk ve výši 258 mil. Kč (-23% r/r), což je 20% pod našimi odhady. Příčinou byl jednak pokles tržeb z důvodu účetních změn IFRS15 a dále pokles zásob a z toho plynoucí méně efektivní výroba. Negativní vliv měl i přenosový mechanismus vstupních materiálů PP/PE do cen. Provozní zisk dosáhl 130 mil. Kč (-40,5% r/r), což bylo 30% pod našimi odhady kvůli slabému EBITDA zisku, k výraznému meziročnímu poklesu přispěly i odpisy nově spuštěné linky v Jižní Africe. Čistý zisk činil 44,6 mil. Kč (-74% r/r), 58% pod našimi odhady opět hlavně kvůli nižší EBITDA. Čístý dluh se meziročně snížil o 13% a poměr čistý dluh/EBITDA klesl na 3,23x, což bylo lepší než náš odhad na úrovni 3,5x díky relativně nižším investicím. Objem výroby se kvůli snížení zásob na dlouhodobá minima a nutnosti přenastavovat výrobu snížil o 3% r/r na 26,6 tis.tun. Společnost odhaduje EBITDA pro rok 2019 na dolní hranici svého předchozího výhledu 1,3 mld. Kč – 1,45 mld.Kč. Výrobní linka v Jižní Africe s kapacitou 10tis. tun byla spuštěna v červnu a linka ve Znojmě by měla být spuštěna ve 4Q19. Výsledky za 2Q19 a poskytnutý výhled na celý rok jsou slabé a krátkodobě negativní. Důvodem ale byl hlavně negativní přenosový mechanizmus PP/Pe (bude postupně kompenzován) a nízké zásoby hotových výrobků. Poptávka zůstává silná. Firma dokončila výrobní linku v Jižní Africe a další dokončuje v ČR, což podpoří výrobu v dalších kvartálech. Ocenění firmy se z hlediska hospodaření zdá stále relativně levné, ale titul trpí nízkou likviditou a nejistým přístupem většinových vlastníků vůči minoritním akcionářům.

 

T-Mobile přišel s novými tarify

T-Mobile změnil svou celkovou strukturu tarifů a nabídne neomezený tarif na volání a mobilní data již od 1 275 Kč, s omezeným datovým rychlostním limitem po 50 GB stažených dat a za 1 575 Kč s neomezenou rychlostí. T-Mobile vyzkoušel neomezený datový tarif v létě a nyní produkt plně uvádí na trh. Celkové náklady na data jsou s těmito novými tarify nižší, ale cena se zdá být ve srovnání s ostatními zeměmi EU stále poměrně vysoká. Očekává se, že O2 zavede svůj neomezený datový tarif v září. Tento vývoj pravděpodobně povede ke snížení ARPU u mobilních dat, ale je to preventivní krok ze strany operátorů, aby se zabránilo vysoké vládní regulaci nebo zdanění v důsledku vysokých cen mobilních dat. 

 

Ministrem kultury bude L. Zaorálek

Sociální demokraté přišli s novým jménem na post ministra kultury. Podle nich by resort měl řídit Lubomír Zaorálek, který by mohl být jak pro Zemana, tak Babiše přijatelnou volbou a vládní krize by tím mohla skončit. Vedení ČSSD se sejde v pátek ohledně dalších kroků, ale jejich setrvání ve vládě je velmi pravděpodobné.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.