Akciové trhy - denní zpráva 22.8.2019

11:31 | B Z | Diskuze

Výsledky retailových společností povzbudily trhy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech včera rostly po optimistických výsledcích retailových společností, které ukázaly na silnou poptávku v USA. Index S&P 500 si připsal 0,8%, Dow Jones 0,9% a Nasdaq také 0,9%. Růst jednotlivých indexů byl potlačen zveřejněnými zápisky z minulého zasedání Fedu, které naznačily, že ohledně snížení úrokové míry probíhají debaty, ale zda šlo pouze o jedno snížení nebo dojde i k dalším, to napoví až zítřejší zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Nejvíce si připsaly akcie retailového prodejce Target Corp (+20,4%), který svými výsledky překonal očekávání a zvýšil svůj výhled na celý rok. Do výsledků se pozitivně promítly minulé investice do doručovacího servisu, což zvýšilo provoz na webových stránkách a v nově předělaných prodejnách. Společnost uvedla, že každý pátý zákazník, který využil jednodenní doručování, byl nový. Tržby rostly o 3,4%, na což měla vliv zejména rostoucí poptávka po hračkách a kosmetice. Nově předpokládaný zisk na akcii je z předchozích 5,75 – 6,05 USD na úrovni 5,9 – 6,2 USD. Rostly také akcie prodejce domácího vybavení Lowe´s (+10,4%), kterému zaměření se na zákazníky s větší útratou pomohlo překonat očekávaný zisk a zvýšit svůj podíl na trhu na úkor Home Depot (+1,5%). Společnost ponechala svůj výhled na zbytek roku beze změny zejména z důvodu možného dopadu cel. Dnes by s výsledky měl přijít Salesforce (+1,3%) a v USA budou také zveřejněna data ohledně indexu výrobních manažerů (PMI).

 

Výsledky Pegas za druhý kvartál

PFNonwowens za 2Q19 zveřejnil EBITDA zisk ve výši 258 mil. Kč (-23% r/r), což je 20% pod našimi odhady. Příčinou byl jednak pokles tržeb z důvodu účetních změn IFRS15 a dále pokles zásob a z toho plynoucí méně efektivní výroba. Negativní vliv měl i přenosový mechanismus vstupních materiálů PP/PE do cen. Provozní zisk dosáhl 130 mil. Kč (-40,5% r/r), což bylo 30% pod našimi odhady kvůli slabému EBITDA zisku, k výraznému meziročnímu poklesu přispěly i odpisy nově spuštěné linky v Jižní Africe. Čistý zisk činil 44,6 mil. Kč (-74% r/r), 58% pod našimi odhady opět hlavně kvůli nižší EBITDA. Čístý dluh se meziročně snížil o 13% a poměr čistý dluh/EBITDA klesl na 3,23x, což bylo lepší než náš odhad na úrovni 3,5x díky relativně nižším investicím. Objem výroby se kvůli snížení zásob na dlouhodobá minima a nutnosti přenastavovat výrobu snížil o 3% r/r na 26,6 tis.tun. Společnost odhaduje EBITDA pro rok 2019 na dolní hranici svého předchozího výhledu 1,3 mld. Kč – 1,45 mld.Kč. Výrobní linka v Jižní Africe s kapacitou 10tis. tun byla spuštěna v červnu a linka ve Znojmě by měla být spuštěna ve 4Q19. Výsledky za 2Q19 a poskytnutý výhled na celý rok jsou slabé a krátkodobě negativní. Důvodem ale byl hlavně negativní přenosový mechanizmus PP/Pe (bude postupně kompenzován) a nízké zásoby hotových výrobků. Poptávka zůstává silná. Firma dokončila výrobní linku v Jižní Africe a další dokončuje v ČR, což podpoří výrobu v dalších kvartálech. Ocenění firmy se z hlediska hospodaření zdá stále relativně levné, ale titul trpí nízkou likviditou a nejistým přístupem většinových vlastníků vůči minoritním akcionářům.

 

T-Mobile přišel s novými tarify

T-Mobile změnil svou celkovou strukturu tarifů a nabídne neomezený tarif na volání a mobilní data již od 1 275 Kč, s omezeným datovým rychlostním limitem po 50 GB stažených dat a za 1 575 Kč s neomezenou rychlostí. T-Mobile vyzkoušel neomezený datový tarif v létě a nyní produkt plně uvádí na trh. Celkové náklady na data jsou s těmito novými tarify nižší, ale cena se zdá být ve srovnání s ostatními zeměmi EU stále poměrně vysoká. Očekává se, že O2 zavede svůj neomezený datový tarif v září. Tento vývoj pravděpodobně povede ke snížení ARPU u mobilních dat, ale je to preventivní krok ze strany operátorů, aby se zabránilo vysoké vládní regulaci nebo zdanění v důsledku vysokých cen mobilních dat. 

 

Ministrem kultury bude L. Zaorálek

Sociální demokraté přišli s novým jménem na post ministra kultury. Podle nich by resort měl řídit Lubomír Zaorálek, který by mohl být jak pro Zemana, tak Babiše přijatelnou volbou a vládní krize by tím mohla skončit. Vedení ČSSD se sejde v pátek ohledně dalších kroků, ale jejich setrvání ve vládě je velmi pravděpodobné.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské uniiČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Ilustrativní obrázek

Wall Street načíná týden poklesem

Ilustrativní obrázek

Technologické akcie zasáhla zpráva Applu

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 4Q kupoval a prodával Warren Buffett?

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.