Akciové trhy - denní zpráva 22.5.2019

10:44 | A O | Diskuze

Akcie rostou po odložení restrikcí vůči Huawei.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké trhy včera posilovaly, index S&P 500 posílil o 0,85%, Dow Jones o 0,77% a nejvíce rostl Nasdaq o 1%. Technologické akcie pozitivně reagovaly na dočasné 3měsíční odložení restrikcí vůči firmě Huawei, jelikož potenciálně hrozil výpadek síťové infrastruktury, což by poškodilo zákazníky. Posilovali tedy především dodavatelé firmy Huawei, mezi nimi Intel, který po delší době výrazněji rostl a přidal 2%. Jako další se přidal Xilinx (+4,63%), Qualcomm (1,47%) nebo Broadcom (+1,01%). Dnes budou trhy sledovat publikování FED minutes z minulého zasedání, na kterém centrální banka potvrdila vyčkávací postoj, což investory mírně zklamalo, jelikož doufali v náznak možného snižování sazeb. Záznam z jednání poskytne informace, do jaké míry se touto možností bankéři zajímali. Společnost Target bude publikovat výsledky za 1Q, očekává se meziroční růst ESP o 8% na 1.42 USD.

Evropské akcie následovaly ty americké. Index Euro Stoxx 50 rostl o půl procenta, FTSE 100 o 0,25% a nejvíce posílil DAX o 0,85%. Nejvíce rostl segment technologií po včerejším pádu a to o 1,6%. Zvedaly se akcie citlivé na spolupráci s firmou Huawei jako AMS (+1,46%), STMicroelectronics (4,1%) a Infineon Technologies (+0,96).

Krátké zprávy z ČR

Ministerstvo financí chce zdanit technické rezervy pojišťoven, což by do státního rozpočtu mělo přinést přibližně 10,5 miliardy korun do roku 2022. Tyto rezervy dosud zdanění nepodléhaly, pojišťovny si do nich ukládaly část zisku a tím si snižovaly základ pro výpočet daně z příjmu. Pojišťovny opatření kritizují.

VIG za 1Q19 reportovala lepší než očekávaný zisk

Pojišťovna VIG oznámila pěkné výsledky za 1Q19 a očekáváme dobré výsledky i za celý rok. Čistý zisk meziročně vzrostl o 10,5% na 83,5 mil. EUR a byl 6% nad tržními odhady. Hrubé předepsané pojistné se meziročně zvýšilo o 2,9% na 2,9 mld. EUR a bylo v souladu s očekáváními. Finanční výsledek meziročně poklesl o 22% na 187 mil. EUR a byl největším zklamáním. Kombinovaná provozní kvóta se meziročně zhoršila o 0,6 p.b. na 96,8%, zejména díky zimním kalamitám v Rakousku a ČR. Mělo by se však jednat o krátkodobé zhoršení. Firma potvrdila výhled pro rok 2019, kdy by měla dosáhnout hrubého předepsaného pojistného 9,9 mld. EUR a zisku před zdaněním na 520 mil. EUR. Již dříve byla navržena dividenda 1EUR na akcii, což představuje asi 4% dividendový výnos a rozhodný den pro právo na výplatu dividend je v pátek 24.května 2019. T

Avast

Dnes je poslední obchodní den s právem na výplatu dividendy na akcii 0,085 USD (2,3% dividendový výnos).

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.