Akciové trhy - denní zpráva 22.4.2020

10:00 | E V | Diskuze

Horší oznamované výsledky a propad ropy poslal akcie dolů druhý den po sobě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy klesaly druhý den po sobě v reakci na pokračující propad cen ropy zvyšující averzi investorů k riziku v důsledku negativního dopadu na celý energetický sektor. Situace také ilustruje závažnost poklesu ekonomické aktivity a z toho vyplývající přebytky ropy. Aktuální hlavní kontrakt na odebrání ropy v červnu včera ztrácel v jednu chvíli i přes 50%. Nepotěšující situaci utvrdila svým výhledem na 2Q20 i CocaCola, jež uvedla, že v dubnu klesly objemy prodejů celosvětově o 25%, přesné odhady hospodaření firma nicméně neposkytla. Výsledková sezóna akciím celkově nepřidává, prozatím jsou agregované výsledky na úrovni zisků horší o 8%, meziročně to znamená pokles o 25%. Dnes oznámí výsledky velké množství firem, mezi nimi např. AT&T, Delta Airlines, Baker Hughes či Globe Life. Významnější ekonomická data nejsou očekávána. Futures trhy dnes před začátkem obchodování ukazují na mírný růst.

 

Moneta očekává růst nesplácených úvěrů

Šéf Monety v E15 uvedl, že vládní moratorium na úvěry ovlivní likviditu firmy asi 5-7 mld. Kč, zatímco banka má aktuálně asi 50 mld. Kč. To vychází z očekávaného odložení splátek 35-40 mld. Kč úvěrů. V období moratoria nebude banka schopna rozšiřovat úvěrování na nové klienty. Objem potenciálně nesplácených úvěrů odhaduje v širokém rozmezí 3% až 20%. Záměr vlády podpořit ekonomiku až bilionem korun státních půjček a garancí by znamenal velmi dobrou reputaci státu, ale reálně se v ekonomice zatím objevil jen zlomek tohoto objemu (volně z E15, FleetSheet). Moneta má v současné době velmi dobrou kapitálovou přiměřenost a dobrou likviditu i přes moratorium na úvěry. Likvidita i díky novým pravomocím ČNB nebude problém. Je ale zřejmé, že současný stav bude mít výrazný dopad na rychlost růstu úvěrového portfolia (loni Monetě rostlo o 11,8%) a ještě více na kvalitu úvěrového portfolia Monety. Podíl neperformujících úvěrů byl loni pouze 1,8%. Růst nesplácených úvěrů ke 3% by byl vzhledem k aktuální tržní ceně spíše pozitivní, naopak skok na 20% by byl velmi výrazný.

 

CME zveřejnilo výsledky za první čtvrtletí

Čisté tržby poklesly o 2% při aktuálních kurzech a rostly o 2% při konstantních kurzech na 143,8 milionu USD. OIBDA poklesla o 2% při aktuálních kurzech, ale o 2% rostla při konstantních kurzech a dosáhla tak 37,2 milionu USD. Poměr čistého zadlužení poklesl ke konci března na 2,2x oproti 2,4x na začátku roku. Společnost dále potvrdila, že stále očekává převzetí ze strany PPF ve třetím čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k probíhající fúzi s PPF společnost neuspořádá k dnešním výsledkům konferenční hovor. Akcie CME již z důvodu chystaného stažení z burzy po dokončení fúze s PPF nepokrýváme. Pokud bude fúze dokončena (což společnost očekává ve 3Q20, proti „prostředku roku“ oznámenému po FY19 výsledcích), je u titulu arbitrážní potenciál, když cena převzetí je stanovena na 4,58 USD na akcii. Jinak výsledky za 1Q20 již částečně reflektují možný výrazný dopad karantén na reklamní business, když tržby zpomalily z růstu o střední jednotky procent na 2%, management zmínil pokračující slabost v dubnu a řekl, že reaguje snižováním nákladů. Nízká zadluženost firmy a nízké splatnosti dluhu v letošním a příštím roce staví CME do mnohem komfortnější pozice, než byla například ve 2008.

 

Philip Morris: Mateřská společnost zveřejnila výsledky

Philip Morris International, mateřská společnost Philip Morris ČR včera zveřejnila výsledky za první kvartál nad očekávání, nicméně stáhla výhled pro rok 2020 a nahradila jej kvartálním výhledem pro 2Q, jež je nižší o 30% oproti konsenzu na úrovni EPS. Firma uvedla, že v rozvinutých zemích není pokles poptávky nijak dramatický a výrobní kapacity na zahřívané tabákové výrobky běží na 100%, kapacity na výrobu cigaret jsou omezeny o 20%. Firma neuvedla, zda se to týká i ČR, to však neodhadujeme. Firma zveřejnila, že tržní podíl HEETs v ČR a SK vzrostl v prvním kvartále na 9,5%, což by představovalo kv/kv růst o 2% resp. 1,5%. To by mělo podpořit tržby PMCR pro první polovinu roku. Proti tomu bude negativně působit uzavření českých hranic, jehož zrušení zatím není plánováno. To má dopad na příhraniční prodeje, jež podle informací British American Tobacco tvoří až 30% tuzemského trhu. Podle ČTK nicméně prodej přes hranice nicméně alespoň částečné probíhá dál a to i formou pašování.

 

Investice Pegasu do nedávno oznámené výrobní linky

Investice PF Nonwovens do nedávno oznámené výrobní linky v České republice by měla být ve výši několika milionů eur a bude zaměřena na úpravu jedné existující linky, která bude poté schopna vyrábět materiál potřebný pro výrobu roušek. Linka by měla být schopna vyrobit dostatečné množství materiálu, který by měl stačit k pokrytí poptávky v ČR. Zbytek investicí pak bude směřovat do nové linky s kapacitou 90kt v USA. (HN) Pouze česká část PFN je kotována na pražské burze. Objem investic je relativně malý, nicméně se jedná o zajímavé doplnění, když poptáka po rouškách je kvůli COVID-19 vysoká. Investice považujeme za mírně pozitivní, když by vyšší náklady na investice neměly příliš zvýšit zdlužení PFN kotovaného na BCPP.

 

Komerční banka zrušila svou valnou hromadu naplánovanou na 29. dubna.

Náhradní datum prozatím nebylo stanoveno

 

Stav nouze se pravděpodobně nebude prodlužovat

Vláda pravděpodobně neprodlouží současný stav nouze, který by měl skončit 30. dubna. Premiér Babiš je proti tomu. K postupnému otevírání ekonomiky by tak mělo dojít během května a června. (HN)

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.