Akciové trhy - denní zpráva 22.2.2021

10:06 | E V | Diskuze

Index S&P 500 zakončil týden v záporu, v pozornosti rostoucí výnosy dluhopisů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy končily týden smíšeně, zatímco indexy v Evropě posilovaly k 1%, v USA mírně v plusu obchodoval Nasdaq, zatímco S&P500 končil ve ztrátě, stejně jako za celý týden. Jedním z hlavních faktorů, ovlivňujících akciové trhy v posledních dnech jsou rostoucí výnosy na vládních dluhopisech, v USA překonaly u 10leté splatnosti 1,35%. To s sebou přináší rostoucí otázky ohledně negativního vlivu na ocenění akciových trhů. Na druhé straně však rostoucí výnosy souvisí s očekáváním ekonomického oživování při úspěchu vakcín proti COVID-19 a zvyšující se inflace, což by mělo podpořit zisky firem. Tento sentiment se odráží i na cenách komodit, které letos silně posilují. Ropa v pátek nicméně oslabovala kolem 2% z předchozích ročních maxim přes 62 USD za barel WTI díky polevujícímu mrazivému počasí v USA a plánům těžařů postupně začít s obnovováním utlumené těžby. Tento týden se v USA očekává schválení fiskálního stimulu ve výši 1,9 bilionu USD ve Sněmovně a příští týden by k tomu mělo dojít v Senátu. Hospodářské výsledky by dnes měl zveřejnit Berkshire Hathaway či Occidental Petroleum. Akciové futures dnes prozatím klesají do 1%. 

 

ČEZ jedná o koupi české pobočky Vodafonu

ČEZ podle Hospodářských novin jedná o koupi české pobočky Vodafonu. Jednání údajně probíhají již od loňského léta a měla by být dokončena do léta letošního. Vodafone má v ČR jako třetí největší operátor 4 miliony zákazníků. Pokud by skutečně ČEZ realizoval akvizici českého Vodafone, odhadujeme podle posledních známých čísel za rok 2019 EBITDA Vodafone ČR včetně UPC okolo 6 mld. Kč, tj. 9-10% EBITDA ČEZu. Velmi zhruba by se cena mohla pohybovat poblíž prodejní ceny za rumunská a bulharská aktiva (přes 35 mld. Kč). ČEZ by tedy mohl akvizici zafinancovat financovat z těchto prostředků, otázkou by pak byla potenciální výplata mimořádné dividendy, na kterou jsme předpokládali využití asi třetiny těchto peněz. Ze strategického hlediska by to pro ČEZ byl krok do téměř nového oboru, ale byly by zde synergie s jeho virtuálním operátorem, možnost využití jeho optických sítí a především cross selling komoditních a telco produktů zákazníkům ČEZ i Vodafone. Telekomunikační trh je nyní víceméně stabilní, Vodafone ovšem bude muset investovat do větší kapacity sítí a do 5G. Na možnost této akvizice se díváme s určitou opatrností, rozohodující by byla hlavně cena. 

 

PPF prodloužila termín veřejného odkupu akcií Monety

PPF prodloužila termín veřejného odkupu akcií Monety do 5.března, jako důvod uvedla rostoucí žádosti akcionářů Monety a správců majetkových podílů, kteří se během pandemie potýkají s delšími termíny pro splnění požadavků pro akceptaci návrhu. Prodloužení závaznosti veřejného návrhu na odkoupení akcií je v souladu s platnou nabídkou.(HN)

Zdroj:Jan Šafránek, Petr Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.