Akciové trhy - denní zpráva 22.10.2020

10:07 | E V | Diskuze

Tesla dodala rekordní počet vozů, výsledky nad odhady.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy včera oslabovaly jak v USA, tak Evropě při volatilním obchodováním oběma směry. Sentiment se přeléval s přicházejícími zprávami z USA ohledně vyjednávání fiskálního balíku na poslední chvíli, zároveň je patrná nervozita a vyčkávání před blížícími se volbami. Dnes v noci se bude konat poslední prezidentská debata mezi Trumpem a Bidenem. Ceny ropy výrazněji klesaly přes 3% po zveřejnění opětovného růstu zásob pohonných hmot v USA v rámci pravidelného týdenního reportu agentury EIA, signalizujíc dopady slabší poptávky v souvislosti s obnoveným růstem šíření koronaviru.

Firmy Johnson&Johnson a AstraZeneca by podle zpráv mohly pokračovat s testování svých vakcín proti COVID-19 již tento nebo příští týden, poté co obě firmy testování zastavily kvůli zkoumání vedlejších účinků u některých testovaných pacientů.

Akcie Tesly v poobchodní fázi po zveřejnění výsledků za 3Q20 posilovaly přes 3%, firma oznámila tržby 8,77 mld. USD a upravené EPS 0,76 USD, oboje nad odhady, zatímco účetní zisk na úrovni 331 mil. USD za odhady zaostal. Výsledky byly podpořeny prodeji emisních kreditů ve výši 397 mil. USD, jež byly meziročně více než dvojnásobné. Hrubá automotive marže bez zahrnutí emisních kreditů se mezikvartálně zvýšila na 23,7% z 18,7% a firma za třetí kvartál dodala 139,6 tis.vozů, doposud nejvyšší počet. Firma nadále cílí na 500tis. dodaných vozů v letošním roce. Po výsledcích nad odhady na úrovni zisku posilovaly k 12% akcie prodejce infrastruktury pro 5G sítě Ericssonu. Firma dosáhla přes 5pb meziročně vyšší hrubé marže 43,2% zejména díky vyššímu prodeji softwaru, jež generuje lepší marže. Tržby meziročně rostly pouze mírně, patrný byl ale 49% nárůst prodejů v Číně, přičemž čínský trh je jednak největším trhem a jednak letos podle firmy roste o 33% v RAN segmentu, výrazně více než např. 4% růst v Severní Americe, kde firma generuje největší část tržeb.

Výsledky by dnes měly zveřejnit například firmy Intel, AT&T, American Airlines, Coca/Cola či Valero Energy. Akciové futures v Evropě dnes prozatím obchodují asi 0,5% v záporu.

 

Avast: Dnes IPO Mc Afee

Větší globální konkurent Avast Mc Afee včera večer stanovil cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD/akcii, což je blíže spodní hranici upisovacího rozmezí. IPO cena znamená ocenění celé firmy na 8,6 mld. USD, volně obchodované množství ale bude jen 740 mil. USD. Obchodovat s MCFE se začíná dnes.

Cena IPO implikuje ocenění na úrovni 12,3x EV/anualizovaná EBITDA za 1H20, což je pod aktuálním oceněním Avastu na úrovni 15,3x EV/EBITDA pro 2020e. Avast má proti MCFE výrazně větší volně obchodované množství (asi 4,1 mld. USD) a výrazně vyšší EBITDA marži (55% proti asi 30%). Na druhou stranu EBITDA MCFE v poslední době roste dvojciferným tempem a firma reportuje vysoké tzv. Dollar retention rates. Ocenění MCFE bylo v IPO relativně nízké mj. kvůli menšímu free floatu a složité vlastnické struktuře. Nečekáme výraznější odchod investorů z Avastu do MCFE, ale i tak lze toto IPO vidět pro Avast kvůli relativnímu srovnání ocenění lehce negativně.

 

Kofola: Poslední obchodní den s nárokem na dividendu

Dnes poslední obchodní den s nárokem na dividendu 13,5 Kč na akcii. Výplata dividendy nicméně bude muset ještě být schválena na valné hromadě konané 2. listopadu.

Zdroj:Petr Bártek, Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.