Akciové trhy - denní zpráva 21.9.2020

10:04 | E V | Diskuze

Akciové trhy klesají třetí týden.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během pátečního obchodování oslabovaly a dostaly se do záporu i za celý minulý týden, třetí týden po sobě. Pokračuje tak sentiment po konci letních prázdnin, kdy se investoři ocitli v situaci, kdy akciové trhy díky výraznému růstu překonaly únorový propad vyvolaný koronavirem, ale na obzoru se začala objevovat rostoucí nejistota jednak z opětovného zesílení epidemie, jistého vyprchání prvotních stimulačních opatření (a dosavadní nedohodě na další podobězejména v USA), či přicházejících voleb v USA. To vede k větší opatrnosti, čekání na další stimul, který by trhům poskytl další impuls a logickému vybírání zisků, zejména na technologických akciích a částečné rotaci do jiných sektorů, jež se z hlediska ocenění jeví zajímavější (v posledním týdnu to byl průmysl či materiály).

Moderna oznámila, že by měla podle plánu do konce roku vyprodukovat 20 milionů vakcín s potenciálním lékem proti COVID-19, a pro rok 2021 stále plánuje 500 milionů až jednu miliardu vakcín. Firma také uvedla, že již nabrala 85% kapacity 30tis. účastníků klinické studie svojí vyvíjené vakcíny. Další vládní pomoc pro aerolinky v USA se zdá velmi pravděpodobná, letecké společnosti požadují dalších 25 mld. USD na mzdy zaměstnanců, aby nemusely propouštět. Tento týden by měly jednat s demokratickou předsedkyní parlamentu, prezident Trump již dříve uvedl, že je připraven tomuto sektoru pomoci. Další pomoc by mohla směřovat i do zemědělství, naopak pomoc restauracím se podle informací Reuters jeví méně pravděpodobná.

Tento týden zveřejní výsledky hospodaření například firmy Nike (úterý), General Mills (středa), Costo (čtvrtek). Na programu je i celá řada projevů členů centrálních bank, v čele s guvernérém FEDU Powellem. Z ekonomických dat to budou PMI v EU i USA, veskrze se očekává meziměsíční stagnace či mírné zhoršení.

 

Vláda by dnes měla diskutovat možnost zavedení nouzového stavu

Vláda by dnes měla diskutovat možnost zavedení nouzového stavu. Premiér Babiš večer vystoupí v TV s projevem ohledně zhoršené situace epidemie COVID-19. Ministr financí Vojtěch dnes ráno oznámil svou rezignaci.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.