Akciové trhy - denní zpráva 21.6.2019

10:42 | B Z | Diskuze

Energetický sektor díky ropě táhl Wall Street

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA rostly kolem 1%. Index S&P 500 po téměř 2 měsících uzavřel na historických maximech. Ani obchodní válka a predikované zpomalení globálního ekonomického růstu tedy nezastavilo akcie od dalšího růstu. Hlavním impulsem je letošní očekávané snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Je však snížení úrokových sazeb zárukou obnovení a udržení pokračujícího a zdravého ekonomického růstu? Záporné úrokové sazby a situace v Evropě dává příklad, že tomu tak být nutně nemusí. Včerejšímu růstu akcií pomohlo i vystřelení ceny ropy vzhůru o 5% kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem, který údajně nad svým územím sestřelil americký dron. Prezident Trump prý povolil na Írán odvetný útok, prozatím jej však odvolal. Energetický sektor díky tomu přidal 2%. Rostl také technologický sektor (+1,5%) i díky akciím firmy Oracle (+8%), která reportovala lepší než očekávané výsledky za 4Q18 a zlepšila výhled pro hospodaření v 1Q19 zejména díky cloudovým službám. Evropské akciové indexy rostly do 0,5%. K Evropské centrální bance se nyní s více holubičím tónem přidala i Bank of England, která odhaduje ve 2Q19 pokles růstu na nulu. Zatímco dříve se vyjadřovala směrem ke zvyšování úrokových sazeb, nyní je tento krok nepravděpodobný. Dnes bude v Evropě očekáváno zveřejnění průmyslových sentimentů ve formě PMI, nejdůležitější budou ta německá, která se již 4 měsíc pohybují pod hranicí, značící klesající ekonomickou aktivitu. Jan Šafránek, analytik.

ČEZ uzavřel dohodu s firmou Eurohold o prodeji svých bulharských aktiv

ČEZ podepsal s firmou Eurohold smlouvu o prodeji bulharských aktiv za 8,5 mld. Kč. Dohodu nyní musí ještě schválit bulharský antimonopolní úřad a tamní energetický regulátor. Mezinárodní arbitráž, kterou vede ČEZ vůči Bulharsku tímto není dotčena. Podpis této dohody byl očekáván. Prodejní cena je mírně vyšší než původně odhadovaných zhruba 8,2 mld. Kč, které měla dříve zaplatit firma Inercom. Prodej této firmě však nedovolily bulharské úřady. Rozdíl v prodejní ceně by se měl promítnout do čistého zisku ve výši zhruba 0,7 Kč na akcii. Očekáváme, že ČEZ použije prostředky převážně na snížení zadlužení. Případné vyplacení mimořádných dividend je možné očekávat spíše až po prodeji rumunských aktiv. Petr Bártek, analytik.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

PKO BP Securities zvyšuje doporučení pro akcie Monety a Erste

Ilustrativní obrázek

UBS snížila cílovou cenu Netflixu na 370 USD z předchozích 420 dolarů

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.