Akciové trhy - denní zpráva 21.1.2021

10:05 | E V | Diskuze

Trhy po inauguraci výrazněji posilovaly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech v den inaugurace Joe Bidena rostly, když Nasdaq posílil o 2% a index S&P 500 zaznamenal nejvyšší růst v den inaugurace od roku 1937. Akciovým trhům dodávají podporu komentáře směřující k mohutnějším fiskálním stimulům. Nastupující ministryně financí J. Yellen je nejen příznivcem expanzivní fiskální politiky, ale ve své kariéře zastávala i místo ředitelky Fedu, což tvoří dobrý základy pro budoucí spolupráci právě mezi Fedem a ministerstvem financí. Biden během své inaugurace podepsal několik direktivních nařízení, například návrat k pařížské klimatické dohodě, nebo opětovný vstup USA do Světové zdravotnické organizace. Ty by pro trhy neměly představovat výraznější zprávy, nicméně za určité pozitivum lze považovat to, že se samotná inaugurace obešla bez větších bezpečnostních problémů. Dalším pozitivním faktorem, jež trhy reflektují, je výsledková sezóna, v rámci níž firmy zveřejňují výsledky nad očekávání a pokles zisků u firem z indexu S&P 500 je prozatím pouze 5,9%, což je méně než 12,7%, jež se odhadovalo na začátku čtvrtletí nebo 8,8% odhadovaných před jejím neoficiálním zahájením. Po silných výsledcích se dařilo akciím Netflixu, jež přidaly 17%, což částečně zvedá očekávání i na výsledky dalších technologických firem.

Mírně negativní faktory nijak výrazně na sentiment nedopadají. Čína včera uvalila sankce na 28 vrchních politiků USA, hlavně z Trumpovi administrativy. Někteří republikánští senátoři Romney a Murkowski se postavili proti navrhovanému fiskálnímu balíčku ve výši 1,9 bilionu USD, když je podle nich brzo na zvažování dalšího stimulu. Tři čínské největší telekomunikační firmy, jejichž akcie měly být odebrány z newyorské burzy, včera oznámily, že podaly požadavek na přezkoumání vyřazení z obchodování, když doufají, že s administrativou Joe Bidena snáze dosáhnou určitého kompromisu.

Dnes budou zveřejněna data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kde se očekává mírný pokles, na programu je dále zasedání ECB, kde se neočekává změna měnové politiky. S výsledky pak přijde například Intel (+1,2%). Akciové futures prozatím ukazují mírně do plusu.

 

ČEZ v únoru znovu uvede do provozu první blok v Dukovanech

ČEZ očekává, že první blok v JE Dukovany znovu uvede do provozu v únoru. (ČTK) Plánovaná odstávka trvá od 13. listopadu a byla původně plánována do konce prosince. ČEZ na začátku ledna informoval, že plánovaný restart posune o jeden měsíc, takže zveřejněná zpráva je v souladu s předchozím oznámením. Odhadujeme, že jednoměsíční výpadek bloku v Dukovanech představuje negativní dopad do čistého zisku asi 0,3 mld. Kč, přibližně 0,6 Kč na akcii.

 

Krátké zprávy z ČR:

VIG: Pojišťovna VIG včera oznámila, že vydá seniorní dluhopisy s vazbou na udržitelné financování až do výše 500mil. EUR v první polovině roku 2021, aby tak rozšířila expanzi v sociálně a ekologicky udržitelných projektech. Firma také vydá podřízené Tier1 dluhopisy o objemu 300 mil. EUR.

 

Vláda: Ministerstvo financí ve svém novém výhledu očekává, že česká ekonomika letos poroste o 3,1% a nezaměstnanost očekává ve výši 3,3%.

Zdroj:Marek Dongres, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.