Akciové trhy - denní zpráva 20.5.2019

09:38 | S L | Diskuze

Tesla v očekávání, pokles Deere & Co a evropských automobilek.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Po předchozích třech dnech v zisku se v pátek americké akciové indexy obrátily do ztráty. S&P 500 klesal o 0,6%, nejhůře si vedl Deere & Co, který po oznámení poklesu čistého zisku o 6% oproti stejném období loňského roku ztratil na akciích přes 7,5%. Technologický Nasdaq klesal o 1%, zejména se nevedlo dobře akciím čínské internetové společnosti Baidu (-16,5%), která reportovala za 1Q19 první ztrátu od roku 2005 a Tesle (-7,6%), kde Elon Musk prohlásil, že je nezbytný další „hardcore“ úsporný program, protože pokud by společnost měla na další čtvrtletí stejné náklady jako v tom prvním letošního roku, tak ji finance budou stačit jen na dalších deset. Letos akcie automobilky odepsaly již 34%. Diskutuje se další propad jejich akcií z aktuální ceny 211 USD až na 185 USD, zejména kvůli sílící konkurenci a obchodní válce mezi USA a Čínou, jelikož tamní trh je pro Teslu klíčovým.

Evropské akcie v pátek mírně umazaly týdenní zisky a ztrácely. Nejvíce klesal DAX o 0,6%, pan-evropský STOXX 600 klesl o 0,4%. Investoři poměrně negativně vnímaly vývoj v UK, kde po měsíci zkrachovala jednání mezi vládou a opozicí ve snaze vyřešit patovou vnitropolitickou situaci ohledně Brexitu. V poklesu pokračovalo zejména automobilové odvětví (již 4 týden v řadě), v Německu navíc obchodovalo BMW ex-dividend a akcie klesly o dalších 5,2%. Akciové futures v Evropě zatím otevírají v záporu. Nepomohlo ani ranní zveřejnění lepších než očekávaných PPI v Německu a prohlášení USA, že zruší cla na kanadskou ocel a hliník a vyjednávají o témže s Mexikem.

 

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.