Akciové trhy - denní zpráva 20.3.2019

10:24 | M Z | Diskuze

Hlavní body konferenčního hovoru ČEZ

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmanm

Včerejší konferenční hovor ČEZ přinesl z našeho pohledu jen dvě zajímavější informace. Chystaná dohoda se státem na výstavbu nových bloků JE Dukovany bude obecně koncipována tak, že ČEZ bude projekt provádět a bude mít možnost si ho v případě příznivých tržních podmínek ponechat nebo ho převést na stát. Smlouva se nicméně teprve chystá. ČEZ v první fázi (letos) pracuje na stavebním povolení, což bude nést jen malé náklady. Zdá se tak, že investoři by měli již téměř najisto počítat s pokračováním projektu, což podle našich odhadů bude mít dopad na dividendový výplatní poměr v příštích letech (ze 100% letos na 70% v roce 2020). Smlouva by ale měla pokrýt dlouhodobá obchodní rizika projektu.

Management také uvedl, že průměrná realizační cena elektřiny pro letošní rok bude mírně nad 39 EUR/MWh. To je, pokud vezmeme v úvahu obvyklý rozdíl mezi průměrnou a v prezentacích uváděnou cenou základního pásma, nárůst proti loňsku asi o 6 EUR/MWh. My jsme původně očekávali nárůst jen o 4 EUR/MWh a z tohoto pohledu se letošní výhled ČEZ (17-19 mld. Kč zisku) jeví poněkud konzervativní. Na druhou stranu firma rychle expanduje v ESCO službách a plánuje vyšší investice v distribuci, což zlepšuje střednědobý výhled.

Celkově jsme po výsledcích za 4Q18 ohledně akcií ČEZu méně entuzastičí kvůli opatrnému výhledu (ve světle realizovaných cen a očekávaného růstu produkce) a vyššímu zadlužení, nicméně stále u nich vidíme velký rozdíl mezi férovým oceněním na úrovni aktuálních cen elektřiny na burze (nyní okolo 45-50 EUR versus asi 38 EUR zajištěných ČEZem pro letošek) a aktuální tržní cenou. Jaderná výstavba je stále hodně daleko (začátek nejdříve ve 2028) a její hlavní scénář považujeme za více než započítaný v aktuální ceně.

Zdroj:Jan Šumbera, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.