Akciové trhy - denní zpráva 20.11.2020

10:11 | E V | Diskuze

Obnovená jednání o balíčku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Během včerejšího dne demokrat Chuck Schumer, jež je považován za lídra opozice v americkém senátu, oznámil, že se shodl s většinovým lídrem Mitchem McConnellem na obnovení jednání o fiskálním balíčku. Demokrati pravděpodobně budou pokračovat ve svém předvolební návrhu a požadovat schválení vládní pomoci ve výši 2,2 bilionu USD. Na druhé straně republikáni již dříve avizovali, že podporu ekonomice si představují výrazně nižší a náznaky ukazují, že vyjednávání zahájí s návrhem ve výši 500 mld. USD. Tato zpráva trhům přinesla určitou podporu a nakonec je obrátila do černých čísel. Důvodem k obnově jednání jsou především nově zaváděná restriktivní opatření, jež, zvláště v době před Vánoci, opět zasáhnout americkou ekonomiku. Počet hospitalizovaných za poslední dva týdny vzrostl skoro o 50% a zpřísňování opatření je tak v podstatě nevyhnutelné. Nejvýrazněji během včerejšího dne posiloval technologický sektor, kterému restriktivní opatření škodí nejméně, jak již ukázala první vlna pandemie. Za další důvod k vyjednávání o balíčku může být považován také opět zhoršující se vývoj počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která namísto očekávaného mírného zlepšení a poklesu k 707 tisícům, skončila v porovnání s minulým týdnem výše. Konkrétně si o podporu zažádalo 742 tisíc lidí. Lze očekávat, že jednání o balíčku se tak opět stanou jedním z hlavních témat následujících týdnů, možná měsíců, spolu s přihlédnutím k faktoru, jak se k těmto vyjednáváním postaví Trump.

V pomalu končící výsledkové sezóně doposud 84,5% firem z indexu S&P 500 zveřejnilo výsledky nad konsenzuálními odhady. Mezi ně se řadí i Nvidia (+0%), která včera překonala odhady jak na úrovni tržeb, tak i zisku. Příjmy z prodeje grafických čipů vzrostly meziročně o 37% a příjmy ze segmentu datových center se více než zdvojnásobily. Akcie se nicméně dostaly pod tlak, když CFO na konferenčním hovoru oznámila, že příjmy ze segmentu datových center budou ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně nižší.

 

Kofola schválila dividendu ve výši 13,5 Kč na akcii

Valná hromada schválila přes distanční hlasování výplatu dividendy ve výši 13,5 Kč na akcii. Schválení se očekávalo, když se Kofola obchoduje již bez nároku na tuto dividendu. Výplatní den je stanoven na 2. prosince. Očekáváme, že i přes výplatu dividendy bude Kofola schopna udržet své zadlužení v rámci svých bankovních závazků (3,5x čistý dluh/EBITDA) díky pravděpodobně solidnímu třetímu čtvrtletí. Výsledky firma zveřejní 25. listopadu.

 

Sněmovna schválila snížení daně z příjmu fyzických osob

Sněmovna po půlnoci schválila v prvním čtení dvouleté snížení daně z příjmů fyzických osob ze současných ca. 20,1% na 15% (23% pro osoby s příjmy zhruba nad 140 tisíc měsíčně). Snížení daně z příjmu by mělo v příštím roce podpořit spotřebu domácností, a mělo by kompenzovat postupně rostoucí nezaměstnanost (v současnosti na 3,7%), zatímco růst mezd by měl být v příštím roce jen mírně nad úrovní inflace. Snížení daní tedy vidíme jako podpůrný faktor pro firmy ze spotřebitelského segmentu (Kofola, Stock Spirits, Phillip Morris) i pro banky s vyšší orientací na poskytování spotřebitelských úvěrů (např. Moneta).

Deficit rozpočtu v roce 2021 tím dosáhne pravděpodobně kolem 7% HDP (po letošním schodku 9% HDP), když poměr dluhu k HDP by měl v roce 2021 zůstat pořád na relativně přijatelných 43%. Do budoucna bude nicméně potřeba zvýšit daňové příjmy nebo snížit sociální transfery, což by mohlo být jedním z hlavních témat v rámci podzimních parlamentních voleb v příštím roce a zejména pak po nich.

 

Nouzový stav prodloužen do 12. prosince

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince, tedy na kratší dobu než byl vládní návrh (20. prosinec). Od pondělí by se celé území ČR mělo posunout do čtvrtého stupně PESa díky klesajícímu počtu nově nakažených a nižšímu počtu hospitalizovaných.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.