Akciové trhy - denní zpráva 20.1.2021

10:06 | E V | Diskuze

Komentáře k balíčku podpořily trhy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech během úterního obchodování posilovaly, když se do čela dostal technologický Nasdaq s růstem o 1,5%. Mimo to se dařilo i akciím menších firem. Kandidátka Bidenovi administrativy na ministryni financí Janet Yellen se včera nechala slyšet, že nejchytřejší věcí při nízkých úrokových sazbách, je „silně reagovat“ na ekonomické dopady koronaviru. Trhům tím nová administrativa potvrzuje a dává dále najevo, že šetření na fiskálních stimulech rozhodně nebude její šálek kávy. Na druhou stranu zmínila, že snížení daní pro velké společnosti z 35% na 21%, ke kterému došlo během funkčního období Trumpa v roce 2017, by mělo být odvoláno. Vyšší korporátní daně jsou však jedním z bodů dříve známého programu Joe Bidena, jež dnes bude inaugurován do prezidentského úřadu. Index S&P 500 na základě pozitivních zpráv směrem k mohutnějším stimulům rostl k jednomu procentu. S vidinou rychlejšího oživení posilovala i cena ropy, jež přidala k 2% a mírně rostla i cena zlata, když tuto komoditu investoři považují za dobré zajištění proti případné vyšší inflac.

Z jednotlivých titulů se dařilo akciím General Motors, jež po minulém týdnu, ve kterém přidaly přes 16% na základě zveřejněné strategie na konferenci CES, přidaly dalších 10%, když Microsoft (+1,8%) přišel se zprávou, že bude investovat do jeho start-upu zabývajícím se samořídícími auty. Po uzavření trhu přišel s výsledky Netflix, jež zveřejnil růst předplatitelů o 8,5 milionů, což je výrazně více než odhadovaných 6 milionů. Tím se dostal na současných 203,7 milionů předplatitelů celosvětově. Investory potěšily zprávy, že Netflix je velmi blízko k pozitivnímu volnému cash flow, jež by měl v nadcházejících obdobích udržitelně generovat. Postupně by tak mělo docházet ke snižování zadlužení, když management očekává, že již nebude potřebovat financovat svůj běžný provoz cizím kapitálem. Akcie po uzavření obchodování posilují přes 10%. Dnes výsledky zveřejní například Morgan Stanley (-0,3%) nebo United Airlines (+2%). 

 

ČEZ: Bulharský energetický regulátor schválil prodej tamních aktiv

Bulharský energetický regulátor včera schválil prodej 67% podílu ČEZ v místní distribuční společnosti do rukou Euroholdu. ČEZ prodává Euroholdu aktiva za celkem 335 mil. EUR (kromě distribuce ještě větrné parky a další), souhlas antimonopolního úřadu již získal loni. Eurohold včera potvrdil, že už získal všechna povolení regulátorů nutná k dokončení transakce. Transakce by tak údajně měla být dokončena ve druhém čtvrtletí (Reuters, ČTK).

S prodejem bulharských aktiv počítáme v našem ocenění ČEZ od konce roku 2020 s pozitivním vlivem 5 Kč/akcii na dividendu v roce 2022. Díky zrychlenému schvalování ze strany bulharských úřadů by se mohla transakce dokončit o půl roku dříve a je možné, že prodej bulharských aktiv podpoří již letošní dividendu (bez většího dopadu na naše ocenění). Tu zatím očekáváme na úrovni 60 Kč/akcii, z čehož 20 Kč by mělo být díky prodeji rumunských aktiv. ČEZ tak zůstává kromě sázky na rostoucí ceny elektřiny i velmi solidní dividendovou akcií.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.