Akciové trhy - denní zpráva 20.1.2020

09:47 | E V | Diskuze

Americké úřady zkontrolují auta od Tesly

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA v pátek opět dosáhly nových maxim, když dobrou náladu podpořila příznivá data z americké a čínské ekonomiky. Podpis dohody na trhy přivedl pozitivní sentiment. Otázkou však bude, zda Čína dokáže splnit ambiciózní objemy nákupů amerických zemědělských produktů vycházející právě z první části dohody. Nyní bude záležet na pokračující výsledkové sezóně. Odhady zisků na čtvrté čtvrtletí v rámci indexu S&P 500 jsou stanoveny na -0,8%, nicméně v prvním čtvrtletí letošního roku by se měly obrátit zpět do růstu, konkrétně na úrovni 5,8%. Své výsledky zveřejní například Netflix (+0,3%) nebo United Airlines (+0,2%). V rámci jednotlivých titulů se objevily komplikace u Tesly (-0,6%), když půl milionu vyrobených vozů bude na základě petice přezkoumáno americkými úřady pro bezpečnost provozu. Její některá auta údajně zrychlují sama od sebe bez úmyslu řidiče. Většina zainteresovaných zákazníků tvrdí, že vůz samovolně zrychlil při parkování. Boeing (-2,4%) oznámil, že v pátek představil nový software, který by měl být vložen do uzemněných Boeingů. Testování nového softwaru nicméně pravděpodobně oddálí povolení pro uvedení zpět do provozu.  Evropské akciové trhy také zakončily minulý obchodní den na nových maximech, když obchodní vyjednavač za EU Phil Hogan ve svých komentářích vyjádřil optimismus ohledně probíhajících rozepří mezi Washingtonem a EU. Jedná se zejména o cla na dovoz evropských aut ze strany USA a zavedení digitální daně ze strany některých států EU.

 

ČEZ by mohl rámcovou smlouvu týkající se Dukovan podepsat v první polovině roku
 
Vláda by s firmou ČEZ mohla v první polovině roku podepsat rámcovou smlouvu na projekt týkající se rozšíření elektrárny v Dukovanech. Konkrétní datum podpisu však zatím není stanoveno. Závěrečná diskuse s potenciálními dodavateli je naplánována na první polovinu února a ukončena by měla být v březnu. Dále probíhají jednání s Evropskou komisí v souvislosti s veřejnou podporou. Nový projekt bude pro ČEZ ziskový a stát ponese rizika spojená s právními a regulačními otázkami. Také by měl stát zaručit příznivé podmínky financování projektu. 
 
 
ČEZ zredukoval počet možných zájemců o rumunská aktiva
 
ČEZ zúžil počet zájemců o svá rumunská aktiva. Podle předchozích informací by vážné nabídky ze strany zájemců měly být podány ve 2Q20. O aktiva již dříve projevila zájem rumunská státní společnost Electrica a největší tamější výrobce elektřiny Hidroelectrica. Rumunská aktiva generují EBITDA kolem 3,4 miliardy Kč (6% EBITDA ČEZ) a vyžadují zhruba 1,6 miliardy Kč na CAPEX. Odhadujeme, že výnosy z prodeje dosáhnou 30 miliard korun, které by mohly být částečně rozděleny jako dividenda akcionářům a částečně použity k expanzi obnovitelných zdrojů v České republice.  

Zdroj:Marek Dongres, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.