Akciové trhy - denní zpráva 2.7.2020

09:57 | E V | Diskuze

Smíšené středeční obchodování.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA zakončily včerejší den po většinou v kladných hodnotách, když ve směru růstu působila další makroekonomická data. Červnový index nákupních manažerů v průmyslu od agentury ISM překonal očekávání trhu, když se přehoupl přes 50 bodovou hranici značící expanzi. Trh očekával hodnotu 49,5 bodu, ale reálná data dosáhla 52,6 bodu. Pozitivně působila i data od EIA ohledně stavu zásob surové ropy, které se snížily o 7,2 mil. barelů, což bylo také nad očekáváním a podpořilo to cenu ropy. Naopak mírně hůře dopadla ADP data ohledně zaměstnanosti (bez vlivu zemědělství a vlády) v červnu, když počet zaměstnaných namísto očekávaného růst k 3 mil., rostl pouze o 2,4 mil.. Mírnou nejistotu přináší opět i situace v Hong Kongu, kde se rozbíhají další větší protesty proti zákonu schváleným Čínou. Pravděpodobně v souvislosti s tím republikánský senátor Rubio dle agentury Reuters připravuje zákaz pro působení čínských firem na americkém kapitálovém trhu, pakliže budou zapojeny do špionáže, zneužívání lidských práv nebo budou podporovat čínskou armádu, což opět neprospívá americko-čínským vztahům. Co se týče počtu nově nakažených, tak přírůstek byl vyšší než v předchozích dvou dnech. Nicméně firmy BioNTech a Pfizer (+3,2%) oznámily, že vývoj jejich vakcíny probíhá dobře a ukazuje zlepšení. Na samém počátku testů ho lidský organismus přijímá dobře. Včera skončilo úvodní testování letadel 737 MAX od Boeingu (-1,6%), které zatím probíhalo bez komplikací. Důležité však budou následující týdny, kdy americký úřad pro letectví bude jednotlivá data z testování zkoumat a vyhodnocovat. Pokud by vše šlo hladce, tak lze očekávat, že by letouny mohly dostat povolení k vzletu během září. Otázkou ale zůstává, jak velká bude poptávka po zmíněných letadlech, když většina aerolinek propouští a letecký průmysl se z koronavirové krize bude dostávat v řádu let. Ryanair (+3,1%) včera například oznámil, že zruší 3,5 tis. pracovních míst.

Evropské trhy skončily v mírném záporu, když určitou nervozitu přinesl výrok Merkelové v německém parlamentu o tom, že je možné, že se EU s Brity nemusí dohodnout na finální podobě Brexitu. Pokroky ve vyjednávání jsou prý velmi omezené. Na druhou stranu je podpořily zprávy o vývoji vakcíny a nad očekávání skončila v Evropě i zpracovatelská PMI data. Dnes budou zveřejněna americká data ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která by měla ukázat k dalšímu zlepšení spolu s daty o zaměstnanosti bez zahrnutí zemědělského sektoru. Akciové futures prozatím ukazují k smíšenému otevření trhů. 

 

Krátké zprávy z ČR

ČEZ: Akcie ČEZu se dnes poprvé obchodují bez nároku na hrubou dividendu ve výši 34 Kč na akcii.

Philip Morris: Společnost oznámila, že na valné hromadě konané per rollam byla schválena navrhovaná dividenda ve výši 1560 Kč na akcii.

ČEZ: ČEZ Esco získal od Tedomu zbývající 49,9% podíl v ČEZ Energo, která v Česku provozuje přes sto kogeneračních jednotek s výkonem kolem 112MW. Cena transakce za zbývající podíl společnosti s ročními tržbami kolem 1 mld. Kč a čistým ziskem 15 mil. Kč (2018) nebyla zveřejněna.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.