Akciové trhy - denní zpráva 2.4.2020

10:00 | E V | Diskuze

Kulminace nakažených v USA za dva týdny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Se začátkem druhého čtvrtletí akciové trhy poklesly ve Spojených státech kolem 4%. Podobně klesaly i evropské trhy. V USA se počet nakaženách blíží čtvrt milionu a Trump prohlašuje, že nejhorší období Spojené státy teprve čeká, když Bílů dům odhaduje celkový počet obětí mezi 100 – 240 tis. Dle projekcí by se měl přibližně za dva týdny počet nakažených v USA dostat na svůj vrchol. K opatřením v New Yorku a v New Jersey, aby lidé zůstavali doma, se nyní přidává i Florida. Očekává se, že s podoným opatřením přijde v následujících dnech také Texas. Větší nejistota panuje ve státech Georgia, Michigan a Oklahoma, kde se situace zhoršuje nicméně počty testů klesají. Mírné zvýšení případů se objevilo v Číně a stále více lidí má obavy o tom, jak pravdivá tato čílsa vycházející z tamější situace jsou. Nyní tyto doměnky údajně potvrzuje report, který obdržel Bílý dům v minuém týdnu. Trhům nepomohla ani březnová ISM data z výroby, kerá skončila na 49,1 bodu oproti předpokládaným 46. Americká ADP data o vývoji zaměstanosti v soukromém sektoru také předčila očekávání, když namísto poklesu o 150 tis. byl pokles jen na úrovni 29 tis. Data však pochází z poloviny března a lze předpokládat, že v následujícím opdobí bude pokles razantnější. Tyto data bývají za normálních okolností ve středu zájmu, nyní jsou však mírně odsunuty na druhou kolej. Kvůli poklesu ceny ropy v poslední době oznámila první společnost Whiting Petroleum (-44,5%) svůj bankrot. Automobilky Fiat Chrysler (-3,8%) a GM (-7,3%) vkládají více úsilí do online prodeje aut, když nabízejí prodej na splátky v rámci bezúročné půjčky na sedm let za účelem zvýšit klesající poptávku po automobilech. T-Mobile US (+1,5%) oznámil, že dokončil akvizici Sprintu a stal se tak 3. největším telcem ve Spojených státech. Na dnešní den jsou očekávána data o počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA. Akciové futures se jak v USA, tak i v Evropě obchodují mírně v plusu. 

 

Vláda schválila odklad splátek hypoték a úvěrů pro klienty, jež o to požádají

Vláda schválila odklad splátek hypoték a úvěrů lidem, kteří o to požádají. Žádat bude možné u úvěrů, jež byly sjednány před 26. březnem 2020 (u hypoték i po tomto datu) a to na 3 až šest měsíců. Odklad se nebude týkat půjček na kreditních kartách, operačního leasingu či pro investice na finančních trzích. V případě podnikových a hypotečních úvěrů zůstanou úrokové sazby nezměněny. Pro spotřebitelské úvěry bude činit horní hranice 9%. Domácnosti mohou rovněž požádat o odložení splácení úroků, zatímco podniky nikoliv.

Finální podmínky nepřináší zásadní změny oproti včerejším návrhům a jeví se jako citlivější řešení oproti některým dřívějším variantám. 

 

ČNB částečně uvolnila limity pro poskytování hypotečních úvěrů

ČNB zvýšila pro neinvestiční hypotéky hranici pro LTV poměr na 90% (z 80%). Limit pro výši dluhové služby k příjmům žadatele zvýšila na 50% (z 45%) a limit na celkové zadlužení žadatele k jeho příjmům byl zrušen.

 

Erste Group pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group pozastavila výhled pro rok 2020 na základě zhoršené schopnosti předvídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19. Banka očekává negativní ovlivnění příjmů a zvýšené oprávky na nesplácené úvěry. Banka poskytne aktuální výhled spolu s výsledky za první kvartál toho roku, jež budou oznámeny 30. dubna 2020.

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.