Akciové trhy - denní zpráva 2.12.2020

10:05 | E V | Diskuze

Vakcína ve VB již příští týden.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během úterý posilovaly, během celého dne pokračovala pozitivní nálada z asijského obchodování, kdy se ukázala silná čínská PMI data z průmyslu, během dne pak přicházely další zprávy ohledně situace kolem vakcín. Čerstvé informace z dnešního rána říkají, že Pfizer získal povolení k použití vakcíny ve Velké Británii a vakcinace by zde měla začít již příští týden. Investoři pozitivně vnímali i vývoj na poli fiskálního stimulu v USA, kde se objevil nový kompromisní návrh skupiny demokratů i republikánů ve výši 900 mld. USD, Biden také uvedl, že schválení pomoci je prioritou ještě než se ujme úřadu. OPEC+ odložil původně plánované jednání o kvótách na produkci na čtvrtek, což signalizuje problémy s dosažením dohody, některé země údajně chtějí těžbu zvýšit ve světle růstu cen ropy v posledních týdnech. Ropa reagovala poklesem přes 2%. Zlato po dnech poklesů posílilo o 2% v návaznosti na zmíněné informace ohledně fiskálního stimulu v USA, když je vnímáno jako přirozená ochrana proti inflaci, jíž by mohl tento stimul podpořit.

Salesforce oficiálně oznámil, že koupí firmu Slack, vlastnící komunikační software pro podnikatelskou sféru za 27,7 mld. USD, z části v hotovosti a z části v akciích. Slack by měl těžit z trendu zvýšené dálkové práce a práce z domova i po odeznění pandemie, firma provedla IPO v roce 2019. Akcie Slack od předběžných informací v minulém týdnu o tom, že se chystá akvizice posílily přes 45%. Během včerejšího obchodování na potvrzení informace reagovaly již jen mírně.

Hospodářské výsledky dnes zveřejní například firmy Synopsys či PVH. Z ekonomických dat dnes budou sledována předběžná ADP data z amerického trhu práce ohledně počtu nových pracovních míst, očekává se zrychlení růstu na 430 tis. z 360tis. v říjnu. Akciové futures dnes mírně korigují včerejší růst a oslabují asi o 0,2%.

 

Stock Spirits: 2H20 výsledky výrazně nad očekávání

Tržby SSG ve druhém pololetí 2020 (březen-září) klesly o 2,6% r/r na 151,4 mil. EUR, což bylo 6% nad očekáváním trhu díky většímu než předpokládanému přechodu zákazníků ze spotřeby v restauracích na nákupy v maloobchodě, tržbám pomohly také dobré výsledky loňských akvizic Bartida (ČR) a Franciacorta (IT). Upravená EBITDA ve 2H20 klesla o 14,5% r/r na 25,4 mil. EUR a byla 17% nad očekáváním trhu. Meziroční pokles byl způsoben slabšími tržbami, zatímco prodejní a administrativní náklady byly meziročně vyšší. Čistý zisk ve 2H20 klesnul o 78% na 4,9 mil. EUR kvůli nižší EBITDA a dodatečnému odpisu aktiv v Itálii ve výši 9,2 mil. EUR (ty nezahrnovaly Franciacortu). Management vzhledem k neuskutečnění žádných akvizic v letošním roce navrhnul zvýšení dividendy za druhé pololetí o 7% r/r na 0,0678 EUR/akcii (tj. celoroční dividenda 0,0955 EUR/akcii) a navíc navrhuje speciální dividendu 0,11 EUR/akcii.

Celkově byly výsledky SSG ve druhém pololetí výrazně nad odhady trhu i našimi, když uzavření HoReCa segmentu mělo především v ČR menší dopady, než jsme čekali. Zákazníci přešli ze spotřeby v restauracích na nákupy v obchodech. SSG také podpořila její dlouhodobá strategie zaměřená na kvalitní domácí značky, což se pozitivně projevilo v letní sezóně, kdy zákazníci většinou zůstali na domácích dovolených. Vysoká navržená dividenda je v souladu se strategií společnosti vyplácet přebytečný cash v případě nerealizování akvizic. To může být pro část investorů pozitivním překvapením. Pololetní hrubý dividendový výnos je asi 6,7%.

 

Krátké zprávy

Kofola: Dnes je první výplatní den pro dividendu ve výši 13,5 Kč na akcii.

CECE index: Dnes by se měla sejít komise k projednání pravidelného přezkoumání složení indexů, případné změny budou účinné od 18. prosince

HDP: Odhad HDP za třetí kvartál byl ve druhé revizi včera zvýšen směrem nahoru na meziroční pokles 5%, z předchozího poklesu -5,8%. Mezikvartálně HDP rostlo o 6,9%. K výsledku nad odhady přispěly zejména lepší vývoj exportů. Vládní spotřeba a fixní investice naopak zaostaly. Pro letošní rok očekáváme pokles HDP o 7,7% a příští rok růst o 3,9%.

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.