Akciové trhy - denní zpráva 2.12.2019

10:36 | E V | Diskuze

Letošní Black Friday přinesl slabší prodeje

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech mohly v páteční zkrácené seanci poprvé reagovat na zprávy týkající se situace v Hong Kongu. Trump podepsal zákony podporující protivládní protestující, které umožňují uvalit sankce na osoby porušující lidská práva a zakazují prodej zbraní a munice sloužící k potlačování demonstrací. Tyto zprávy stáhly dolu všechny hlavní indexy spolu s předběžnými zprávami, že retailové tržby během Black Friday nebyly tak silné jak se očekávalo. Čtvrtý kvartál pro firmy většinou bývá nejsilnějším v roce a má výrazný dopad na celoroční ziskovost. Nyní bude v očekávání zejména reakce Číny, která již dříve avizovala, že v případě podpisu výše zmíněných zákonů důrazně zakročí, jelikož je vnímá jako zásah do vnitřních záležitostí země. Trhy očekávají stále optimistický scénář a podepsání alespoň první části dohody. Pokud se však situace otočí druhým směrem, tak to na trhy vnese patřičnou negativitu. Pokles zaznamenaly také evropské akciové trhy. Dnes budou ve Spojených státech zveřejněna finální listopadová PMI v průmyslu spolu s daty ISM v průmyslu. Průmyslová PMI za listopad budou zveřejněna také v Evropě. Na obou frontách se očekávají stejné hodnoty jako v říjnu, jen ISM v Americe by mělo vzrůst na 49,2 oproti předchozím 48,3.

 

Moneta exkluzivně jedná o převzetí Wüstenrot

Moneta v pátek získala exkluzivitu pro vyjednávání o akvizici Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Záměrem společnosti Moneta je podepsat kupní smlouvu do konce roku 2019. Vypořádání transakce je plánováno na 1. dubna 2020 nebo co nejdříve poté. Plánovaná akvizice bude financována z přebytku kapitálu a z volné likvidity. Transakce nebude vyžadovat navýšení kapitálu, a proto nedojde k naředění podílů akcionářů Monety. Neméně důležité je, že Moneta navrhne výplatu dividendy za rok 2019, jak bylo dříve komunikováno. Neočekává se žádný vznik goodwillu, takže během roku akvizice je možný mimořádný zisk. Moneta očekává, že ji akvizice zvýší jak zisk na akcii tak dividendu v krátkém a středním období. Nová aktiva by měla přinést do ziskovosti 15% a zvýšení provozních tržeb by mělo být minimálně na úrovni 10%. Moneta očekává, že v důsledku akviz ice dojde k významné synergii nákladů (přibližně 6% současné nákladové základny). Moneta by přidala 400 000 klientů (+ 45% v retailových vkladech, respektive cca 53 mld. Kč), čímž by se zvýšil podíl na trhu retailových vkladů z 5% na 8%. Akvizice by zdvojnásobila hypoteční portfolio a podíl na trhu by se zvýšil z 3% na 6%. Zároveň plánovaná akvizice přinese 13 miliard Kč retailových úvěrů ze stavebního spoření a díky tomu Moneta navýší své portfolio spotřebitelských úvěrů ze stávajících 40 miliard Kč na 53 miliard Kč. Před vypořádáním transakce musí Moneta získat regulatorní souhlasy České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Na první pohled a na základě dostupných informacích se akvizice zdá pro Monetu atraktivní příležitostí, když odpovídá její strategii v rámci retailové expanze. Silný růst Monety v maloobchodě v letech 2018 a 1-3Q19 byl tažen nárůstem podílu na trhu hypotečních úvěrů. Přidání hypotečního businessu Wüstenrot by Monetu posunulo na páté místo na českém trhu. Nákup by byl menšího objemu než aktiva, která se Moneta pokusila získat v loňském roce, a přínos do výnosů Monety by byl nižší. S tím spojené riziko se však jeví také nižší a předpokládáme, že struktura dohody bude méně složitá, což považujeme za pozitivní. Budeme muset počkat na další informace o ziskovosti aktiv, na očekávání Monety ohledně sloučeného businessu a také na kupní cenu. Moneta naznačila, že akvizici neovlivní goodwill a že by mohla přinést mimořádný zisk. To ukazuje na poměr P/B při transakci pod 1x, což je výrazně pod loni prezentovaným akvizičním cílem dvojnásobku účetní hodnoty. Důležité je, že se Moneta nebude snažit navyšovat svůj kapitál, ale plánuje využít svůj přebytečný kapitál a likviditu. V tomto okamžiku není jasné, zda bude Moneta pokračovat v programu zpětného odkupu akcií, pro který obdržela schválení.

 

Nový opční program ČEZ

Dozorčí rada ČEZ schválila zrušení dosavadního akciového opčního programu pro management a nahradila jej novým systémem dlouhodobé výkonnostní odměny pro členy představenstva. Beneficienti se budou dlouhodobě podílet na růstech i poklesech hodnoty pro akcionáře. Nový systém odráží změny tržní hodnoty obchodovaných akcií společnosti za hodnocené období plus hodnotu dividend relativně vůči akciovému indexu STOXX Euro 600 Utilities a je platný od 1. 1. 2020.

Vnímáme pozitivně, že nový opční program je navázán na výkonnost akcií ČEZ po zohlednění dividend vůči transparentnímu sektorovému benchmarku. Na druhou stranu nejsou jasné detaily programu a v případě, že bude nastaven výrazně restriktivně, může ztrati svůj původní motivační smysl. Benchmarkový index je méně citlivý na vývoj cen elektřiny než hospodaření ČEZ.

 

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Unger Thomas, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.