Akciové trhy - denní zpráva 19.6.2019

10:02 | E V | Diskuze

Draghi i Trump potěšili akciové trhy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy poměrně silně rostly, index S&P500 přidal 1%, Nasdaq a Dow kolem 1,4%. Impuls trhům dodal nejprve guvernér ECB Draghi, který uvedl, že centrální banka je připravena v případě setrvalého negativního výhledu snížit sazby či opět začít s kvantitativním uvolňováním. Další impuls poskytl prezident Trump, který uvedl, že se na summitu G20 setká s čínským prezidentem, což předtím nebylo jisté. Trhy tedy okamžitě rostly v očekávání možných pozitivních informací ohledně obchodní dohody. Na druhou stranu Trump obvinil ECB z veskrze úmyslného oslabování eura, což zvýhodňuje evropské exportéry na úkor amerických a poněkud tak zase rozvířil vody ohledně možných opatření vůči evropským automobilkám. Výrazně rostl průmyslový (+1,9%) a technologický sektor(+1,7%) v čele s výrobci čipů (+4%), kteří jsou v obchodní válce pod tlakem. Spolu s akciemi rostla i cena ropy WTI (+4%), která vytáhla energetický sektor (+1,7%).

Na programu je dnes ve 20:00 rozhodnutí FEDU ohledně úrokových sazeb. Změna sazeb resp. snížení se nyní spíše neočekává, ale očekává se bližší nastínění pohledu centrální banky pro další postup. Jakýkoliv odklon od snižování úrokových sazeb by měl pravděpodobně negativní vliv na ceny akcií, které počítají minimálně s jedním až dvěma sníženími sazeb letos.

Evropské akcie rostly po stejných impulsech ještě výrazněji než v zámoří, DAX i EUROSTOXX 50 rostly kolem 2%, FTSE 100 přidal 1%. Dnes nejsou očekáváná žádná významná ekonomická data a i v Evropě bude všechna pozornost upřena na FED.

 

Krátké zprávy z ČR

Telekomunikace: Premiér Babiš dle MFDNES uvedl, že probíhají rozhovory s více zájemci o nového českého operátora, který by měl vzejít z plánované aukce pro 5G sítě v příštím roce. Závazný zájemce zatím není znám, nicméně pravděpodobnost, že na českém trhu skutečně přibude nový operátor, je velká.

Vodafone by měl dnes v 10h na tiskové konferenci představit novou produktovou nabídku. Spekuluje se o možnosti neomezených mobilních dat, jako je již představil T-Mobile. O2 se zatím k možnosti neomezených dat nevyjádřilo, ale došlo ke zvýšení datového objemu o 2 GB u neomezených tarifů.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.