Akciové trhy - denní zpráva 19.5.2020

09:56 | E V | Diskuze

Úspěšný test vakcíny zažehl nákupní sentiment.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během pondělí silně posilovaly. Investoři byli zřejmě povzbuzeni zprávami o nadějných výsledcích testování vakcíny proti COVID19 firmou Moderna (+20%) a rovněž titulky o zvyšující se ekonomické aktivitě při pokračujícím otevírání ekonomik. Sílu nákupního sentimentu může podtrhovat údaj, že po otevření trhů v USA rostl údajně současně historicky největší počet akcií, měřený indexem NYSE TICK. Postup vedly sektory, jež byly nejvíce pod tlakem kvůli COVID-19 jako je cestovní ruch, banky, automobilový průmysl či energie – jež však byly podpořeny také nadále rostoucími cenami ropy (+10%). Zmíněná vakcína ukázala, že lidé byli díky ní schopni vytvořit protilátky proti koronaviru, zatím však byla prozatím testována pouze na 8 zdravých lidech, takže výsledky je potřeba brát s rozumným odstupem. EU by také měla v nejbližší době podle informací schválit prodej remdesiviru od Gilead Sciences. Výrazně rostly také aerolinky (přes 15%) , oficiální data o počtu odbavených cestujících na amerických letištích ukazují postupný růst aktivity, i když ta je stále pouze na 90% jako před rokem. Pro akcie firem, jež každý den ztrácejí značné množství hotovosti a některé z nich se mohou reálné dostat do existenčních problémů je jakákoliv taková informace povzbudivá, i když cesta k návratu na úrovně letecké dopravy z roku 2019 může podle některých odhadů trvat roky. Akcie v Evropě, stejně jako euro podpořily vyjádření A. Merkelové a E. Macrona, jako zástupců dvou největších zemí v EU, na vytvoření podpůrného fondu s kapitálem 500 mld. eur, jež by měl sloužit na podporu nejvíce postiženým regionům a sektorům kvůli COVID-19. Prostředky by měly být použity údajně spíše jako granty než jako úvěry. Výsledky dnes zveřejní Walmart, očekává se mírný růst zisku, ale výraznější růst tržeb díky zvýšeným nákupům domácností základních potravin, jak v kamenných prodejnách, tak online. Růst zisku se očekává nižší kvůli zvýšeným nákladům na ochranná opatření, mzdy.. Výsledky zveřejní i Home Depot, i zde se očekává růst tržeb při stagnaci zisku. Prodeje by měly být podpořeny zejména čistícími prostředky, ochrannými pomůckami ale např. i nátěry s tím, jak lidé využily více času doma na opravu domácností. Akciové futures rostou k 1% i dnes a ukazují na otevření trhů v kladných hodnotách.

 

ČEZ má zájem koupit Innogy ve spolupráci s maďarskou skupinou MVM

ČEZ chce koupit aktiva Innogy ve spolupráci s maďarskou skupinou MVM, uvádí Hospodářské noviny s odvoláním na informovaný zdroj ohledně transakce (HN). Innogy by bylo pro ČEZ zajímavé aktivum s EBITDA ziskem ve výši 3,4 mld. Kč (5% EBITDA ČEZu) a čistým ziskem 2,7 mld. Kč v roce 2018. ČEZ by z případného převzetí získal zákazníky odebírající plyn (1,1 milionu, 27,2 TWh) a ESCO segment. Kvůli antimonopolním přravidlům by však pravděpodobně nemohl usilovat o zákazníky v elektřině (2,7 TWh). Segment plynu tvoří přibližně 80-90% aktiv firmy. O aktiva Innogy však bude velký zájem – účastnit se chtějí údajně skupiny KKCG, EPH, Sev.en, PPF, Bohemia Energy, Macquaire – což povede k růstu celkové ceny. V médiích s spekuluje o ceně kolem přes 20 mld. Kč (za celé Innogy). Ukončení nabídkového řízení bylo naplánováno na červen, ale kvůli COVID-19 by mohlo trvat až do července. Větší reakci trhu bychom dnes neočekávali.

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.