Akciové trhy - denní zpráva 19.2.2020

10:01 | E V | Diskuze

Varování Applu zchladilo trhy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve světě včera obchodovaly převážně v záporu, na celkový sentiment se negativně podepsalo prohlášení Applu (- 1,8%), že v prvním kvartále patrně nedosáhne na očekávané tržby kvůli negativnímu dopadu virové epidemie, což spustilo obavy napříč trhy, do jaké míry se situace promítne do výsledků i ostatních firem. Do řady firem, jež již snížily odhady pro 1Q se zařadil i Mondelez, jež očekává dopad do tržeb i marží, když opětovné spuštění výroby v Číně je zatím pouze na části kapacit. Do celkové situace promluvila i data německého ZEW indexu, jež byla zklamáním a ukázala na opětovné zhoršení důvěry v tamější ekonomiku, zatímco data za leden byla povzbudivá. Podle aktuálních dat počet nově nakažených a zemřelých v Číně přeci jen zpomaluje. Průzkum Reuters ukazuje, že konsenzuální odhady očekávají letošní 5,5% růst čínské ekonomiky, což by ve světle událostí nebylo nakonec patrně tak hrozné. Walmart (+1,5%) oznámil o něco horší výsledky za 4Q než se čekalo, kvůli slabší Vánoční sezóně a jmenovitě prodejům oblečení, hraček a elektroniky. Firma také jmenovala negativní vliv nepokojů v Chile. Meziročně však rostly tržby i zisky. Walmart snížil odhad růstu online prodejů na 30% z 37%, celkové tržby v USA by měly růst nad 2,5%. Firma do odhadů nicméně nepromítla možné dopady čínské situace. Výsledky firmy spolu s ostatními řetězci ukazují na obtížný boj, které „tradiční“ řetězce svádí s Amazonem, jež naopak za dané období dosáhl rekordních tržeb. Dařilo se v segmentu online prodeje potravin, na jejichž rychlou donášku se Walmart zaměřuje, aby tak odrazil růst konkurence v tomto segmentu. Výsledky celkově nebyly přeci jen tak špatné, jak se čekalo, ukázaly, že firmě se relativně daří přechod na online prodeje a patrně proto akcie po výsledcích mírně posilovaly. Dnes budou očekávány např. výsledky firem Garmin, Deutsche Telekom či Puma. Z ekonomických dat americká PPI, nová stavební povolení a zápisky z jednání FEDU. Evropské futures zatím ukazují na otevření trhů v plusu.

 

Úrokové sazby na hypotékách v lednu rostly

Průměrná sazba hypoték rostla podle Hypoindexu v lednu na 2,36% z prosincových 2,34%. To je poprvé za poslední rok, co rostly úrokové sazby na hypotékách. ČNB na začátku února kvůli inflaci vysoko nad cílem zvýšila základní úrokovou sazbu o 25 b.b., na základě čehož lze očekávat i další postupné zvyšování sazeb na hypotékách. CNB na druhou stranu nevyloučila ani případné opětovné snížení sazeb, pokud by se makroekonomická situace začala vyvíjet hůře.

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.