Akciové trhy - denní zpráva 18.9.2020

10:02 | E V | Diskuze

Další pokles trhů díky technologiím.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech pokračovaly dále v poklesu, když na čele propadu opět zůstaly technologie. Na trzích pravděpodobně stále dochází k výběru zisků právě z technologických akcií, které v předchozích týdnech/měsících zaznamenávaly silný růst. Co se týče makroekonomických dat, tak počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti se stále drží vysoko (860 tisíc oproti očekávaným 820 tisícům) a trhy nepodpořila ani data z amerického nemovitostního trhu. Pro trhy stále zůstávají hlavním tématem fiskální stimuly. Americká vládní pomoc ekonomice (v odhadované výší kolem 500 miliard dolarů) by měla přijít pravděpodobně v následujících dvou týdnech. V Kongresu zatím stále nepanuje ohledně této pomoci shoda, nicméně maloobchodní tržby již dříve v týdnu vykázaly zpomalení, a oživení americké ekonomiky bez fiskálního stimulu by tak mohlo trvat výrazně delší dobu, než se očekává. Během včerejšího dne se již sešli hlavní představitelé aerolinií s úředníky z Bílého domu, když aerolinky stále trpí v důsledku omezení cestování. Letecká doprava je stále níže kolem 70% a další pomoc je tak nutná, pakliže by nemělo dojít k propouštění zaměstnanců (jedná se přibližně o 30 000 zaměstnanců). Delta Airlines (-1,8%) například oznámily, že již nyní zvedají objem emise dluhopisů na 9 miliard dolarů, tedy o 2,5 miliardy více než chtěly dříve. Na trhu se objevily podrobnější informace ohledně převzetí TikToku Oraclem (- 0,4%). Americké společnosti (včetně Oraclu) by měly v nově vzniklé společnosti (TikTok Global) vlastnit 60% a většina představenstva (včetně CEO) by měla být tvořena Američany. Oracle by měl vlastnit 20% a blíže nespecifikovaný podíl by měl nakonec získat i Walmart (+0,3%), pakliže Trump přistoupí na tuto verzi převzetí. Jeho rozhodnutí je očekáváno v nejbližších dnech. V mírném poklesu skončily i evropské trhy, když výkonnostně zaostávaly zejména banky. BoE na včerejším zasedání totiž oznámila, že se dívá blíže na možnost snížení úrokových sazeb pod nulovou hranici. V souladu s USA klesal také technologický sektor.

 

Kofola: hlavní body konferenčního hovoru 2Q20

Výhled na rok 2020: V oznámeném výhledu na upravenou EBITDA (0,95 – 1mld. Kč) Kofola počítá pouze s mírně nižší výkonností v HoReCa segmentu. V případě dalších výraznějších omezení (restaurace, omezení pohybu, …) a značného zhoršení situace kolem koranaviru by Kofola tento výhled upravila.

Ceny surovin: Kofola předpokládá, že ceny PET a cukru v roce 2021 vzrostou meziročně o 10-30%. Kofola zatím nemá uzavřené kontrakty na dodávky v příštím roce. Zatímco letos nižší ceny surovin pomáhají k lepší výkonnosti, tak v příštím roce bude situace pravděpodobně opačná.

CAPEX: Kofola potvrdila, že za celý rok CAPEX náklady nepřekročí 450 mil. Kč, i přesto, že v prvním pololetí na tyto náklady vynaložila již 300 mil. Kč.

Dividendy: V případ horšího vývoje situace kolem koronaviru, a z toho plynoucího negativního dopadu pro Kofolu, by společnost mohla znovu zvážit již oznámený návrh na dividendu (13,5 Kč na akcii).

Zadlužení: Ke konci letošního roku Kofola očekává, že poměr čistého dluhu k EBITDA dosáhne mírně nad 3,5násobek, což je úroveň současných bankovních závazků.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.