Akciové trhy - denní zpráva 18.9.2019

09:57 | E V | Diskuze

Akcie mírně posílily, když obavy z ropné krize rychle opadly, FED by měl dnes trhy potěšit

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy po dvou dnech ztrát mírně rostly. Cena ropy včera ubrala přes 6% ze svých zisků kvůli informacím, že by opravy poškozených ropných zařízení v Saudské Arábii mohly trvat mnohem méně času, než se předpokládalo (podle ministra energetiky do konce září) a nehrozí tak ropná krize. Stále se nicméně čeká na „odvetu“ SA i USA, které z podílu na útocích obviňují Irán. Případný vojenský zásah by mohl ceny ropy opět poslat výše. Dnes bude pozornost upřena na rozhodnutí FEDU o úrokových sazbách. Očekává se druhé snížení o 25 b.b. a důležité bude i vyjádření guvernéra Powella ohledně výhledu trajektorie monetární politiky na základě ekonomického vývoje. Prezident Trump se vyjádřil, že by obchodní dohoda mohla přijít brzo díky tomu, že Čína začala ve velkém opět nakupovat americké zemědělské produkty. Apple dnes pokračuje v podávání vysvětlení u odvolacího soudu EU, kvůli příkazu zaplatit 13 mld. EUR nezaplacených daní v Irsku. Pokračuje také stávka odborů v GM, vyjednávání s firmou zatím nebyla úspěšná. Každý den stávky by mohl firmu stát 50 mil. USD. Akcie Kraft Heinz oslabily o 4%, když druhý největší investor (po Berkshire Hathaway), finanční skupina 3G Capital, prodala 2% ze svého 22% podílu 4% pod předchozí uzavírací cenou. Firma prochází restrukturalizací a snaží se renovovat své produktové portfolio, které se neshoduje se současným trendem ke zdravějším a čerstvějším potravinám. Akcie firmy za 2 roky ztratily 70% hodnoty. Prodej podílu na současných hodnotách není moc pozitivním signálem. Kromě rozhodnutí FEDU budou dnes odpoledne oznámeny údaje o zásobách ropy v USA, které budou ve světle aktuální situace velmi sledované. Očekává se pokračující pokles. Evropské futures dnes zatím obchodují mírně v záporu, navazují na včerejší mírný pokles. Dá se očekávat spíše lehčí obchodování a čekání na rozhodnutí FEDU.

 

Schválená výměna aktiv mezi E.ON a RWE

Evropská komise schválila plánovanou výměnu aktiv ve výši 40 miliard EUR mezi společnostmi E.ON a RWE, což bude mít dopad i na českou dceřinou společnost RWE innogy. Na konci obchodu by E.ON měl vlastnit distribuční síť innogy a RWE spolu s maloobchodními aktivy, na druhé straně RWE bude vlastnit všechny obnovitelné zdroje a získá 17% podíl ve společnosti E.ON. Innogy má v ČR přibližně 1,6 milionu zákazníků, zejména v oblasti plynu, a tato oblast by měla být v rámci transakce prodána třetí straně. O nákup by mohl mít zájem i ČEZ, nicméně oficiální zájem nebyl potvrzen. Prodej by se měl uskutečnit příští rok.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.