Akciové trhy - denní zpráva 18.2.2020

10:01 | E V | Diskuze

Apple vidí v prvním kvartále horší tržby

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA byly včera zavřené, Evropské obchodování poslalo hlavní indexy mírně vzhůru, asijské trhy včera rovněž v zeleném. Evropské akcie táhl automobilový sektor, dařilo se tedy i německému trhu, jež má zde velké zastoupení, investoři vítají snahy Číny o monetární a fiskální podporu ekonomiky. Dnes však prozatím asijské trhy klesají, sentiment pokazilo varování Applu, že v prvním kvartále pravděpodobně nesplní výhled tržeb kvůli virové epidemii v Číně, jež se podepsala jednak na poptávce v samotné Číně a jednak na objemu výroby iPhonů, kvůli uzavření továren a pomalejšímu návratu na plnou výrobní kapacitu. Firma tedy potvrdila předchozí odhady a situace ukazuje na to, že obdobně budou pravděpodobně zasaženy i ostatní firmy.

Čínská centrální banka včera opět snížila úrokové sazby a vláda také umožní zažádat o další výjimky z uvalených cel na americké výrobky (vepřové, sója, ropa..) poté, co snížila některá cla minulý týden na polovinu. Americká strana naopak chce údajně omezit přístup Huaweie k čipům tím způsobem, že by výrobci mimo USA museli žádat o licenci, aby mohli používat americké technologie pro dodávky pro Huawei.

Horší než očekávané výsledky reportovala HSBC, největší evropská banka se silným asijským zastoupením. Bance meziročně klesl zisk o 33%, zejména kvůli odpisu goodwillu spojeného s divizemi investičního bankovnictví a komerčního bankovnictví v Evropě. Banka rovněž oznámila pozastavení zpětných odkupů akcií a plán na propuštění 35tis zaměstnanců během 3 let, varovala i ohledně dopadů současné virové epidemie. Výsledky dnes bude dále reportovat Walmart, Agilent či Glencore. Z ekonomických dat bude dnes zveřejněn německý ZEW index, jež v posledních 2 měsících zaznamenal pozitivní vývoj, pokračování tohoto trendu se očekává i v dnešních číslech.

 

Velvyslanec USA protestuje proti zavedení digitální daně

Americký velvyslanec v oficiálním dopise pro členy rozpočtového výboru varoval, že schválení digitální daně může vést k protiopatřením z americké strany (možná cla na české exporty). Podle HN se kloní i někteří vládní poslanci ke snížení daně na 5% z aktuálního návrhu 7%, či odložení zavedení daně. (HN) Digitální daň, jež by se týkala nadnárodních firem jako je Facebook, Google či Amazon, by byla v navrhované výši 7% mezi zeměmi svou výší výjimkou. V Rakousku platí např. 5%, v Itálii by měla začít platit 3% daň, Francie z 3% daně nedávno prozatím ustoupila.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.