Akciové trhy - denní zpráva 18.12.2020

10:08 | E V | Diskuze

Horší data z trhu práce důvodem k balíčku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech během včerejšího dne znovu posilovaly, byť ke schválení balíčku stále nedošlo. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 885 tisíc z přechozích 862 tisíc, když se očekával pokles na 817 tisíc. Trhy si to však nevyložily negativně, když zhoršující se situaci na trhu práce považují za podpůrný důvod pro schválení balíčku. Aby se podpora z toho balíčku dostala do ekonomiky na začátku ledna, tak by musel být fiskální stimul schválen dnes, případně během víkendu, aby ho stihl také podepsat prezident Trump. Předseda republikánské většiny v senátu M. McConnell se nechal slyšet, že situace ohledně fiskálního balíčku si pravděpodobně vyžádá ještě jednání během víkendu a konečné schválení se tak spíše očekává v sobotu nebo v neděli. Zákonodárci pak mají od 21. prosince pauzu až do konce roku. Trhy se tak pohybují spíše v „risk on“ módu, když očekávají, že se ekonomická situace bude postupně zlepšovat. Během včerejšího obchodování proto rostly výnosy na dluhopisech a posilovala i ceny ropy (Brent +0,9%, WTI +1,3%). Té se mimo rostoucích očekávání dostává podpory zejména z vyšší než očekávané poptávky v Asii.

Akciové futures se dnes otáčí do červených čísel, když na sentiment dopadla zpráva, že Spojené státy dnes zařadí na svůj obchodní blacklist další čínské společnosti. Kromě dříve zařazené společnosti Huawei Spojené státy nyní na blacklist přidají dalšího výrobce čipů SMIC (-4,6%) a ostatních přibližně 80 společností. Těm se tak výrazně sníží možnost kupovat věci od amerických firem. Co se týče vakcinací, tak ty stále probíhají bez větších obtíží. Pfizer (+0,5%) uvedl, že má miliony vakcín na skladě a čeká na instrukce k jejich distribuci.

 

Pravidelné převážení indexů dnes po uzavření trhu

Dnes po uzavření jednotlivých trhů dojde k pravidelnému převážení indexů PX, CECE, FTSE, STOXX 600, lze tedy čekat zvýšené objemy obchodování na BCPP, zejména v závěrečné aukci. Z pohledu mezinárodních indexů nejsou ohledně českých titulů oznámeny výrazné změny. Pouze v rámci regionálního CECE indexu dojde k mírnému poklesu váhy českých akcií z důvodu zvýšení váhy u polských titulů. U PX indexu dojde k zařazení České zbrojovky Group s váhou asi 0,3%. Vyřazen bude naopak Pegas. Redukční faktory budou upraveny u Erste Group, ČEZ a Avastu. Celkově by měly změny vést ke snížení váhy Erste Group asi o 2,3% a ke zvýšení váhy u ČEZ o 0,5%, Monety o 0,5%, Komerční banky o 0,8% a nejvíce u Avastu o 2,7%. U titulů s větší tržní kapitalizací lze čekat dopad do objemu obchodování v řádu vyšších desítek mil. Kč, u menších titulů v řádu jednotek mil. Kč.

 

Krátké zprávy z ČR:

ČEZ: ČEZ příští rok odstaví třetí blok hnědouhelné elektrárny Mělník o výkonu 500 MW. Místo něj firma vybuduje paroplynový zdroj. Náklady na výstavbu menšího paroplynového zdroje se budou podle MfD pohybovat v řádu jednotek miliard, když ČEZ by měl určitou podporu získat v rámci dotací. Kompletní přeměna lokality Mělník na nízkoemisní si pak vyžádá dalších zhruba 15 až 20 miliard korun. (ČTK) Tyto zprávy jsou v souladu s naším očekáváním, když ČEZ by měl postupně přeměnit většinu zbývajících hnědouhelných elektráren. Pro ČEZ se nejedná o změnu investičních výdajů, když by navíc mohl kolem 60% investice pokrýt z dotací z Modernizačního fondu.

ČNB: ČNB po včerejším zasedání ponechala dle očekávání nastavení úrokových sazeb na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 0,25%. My bychom očekávali první zvýšení o 0,25% ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku.

Erste: Erste oznámila, že je nepravděpodobné, že by mohla v únoru vyplatit podmíněnou dividendu ve výši 0,75 eur na akcii kvůli doporučením ze strany ECB.

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.