Akciové trhy - denní zpráva 18.1.2021

10:07 | E V | Diskuze

Banky zatížily trhy, komplikace u stimulu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech během pátečního obchodování klesaly k 1%, když je pod tlak dostal bankovní sektor, jež zahájil další výsledkovou sezónu. O trochu hůře si pak vedly evropské akcie, když ECB pohrozila, že pakliže banky budou ignorovat její žádosti o přísnější kontrolu rizika, tak sáhne k dodatečným kapitálovým požadavkům.

Wells Fargo (-7,8%) zveřejnila 10% pokles příjmů, které dosáhly 17,9 mld. USD a skončily za očekáváním. Čistý zisk na druhé straně mírně pozitivně překvapil (64 centů na akcii oproti odhadovaným 60 centům na akcii), když banka vykázala nižší než očekáváné náklady. Největším zklamáním, jež zatížil akcie, byl výhled banky. V něm očekává, že čistý úrokový výnos bude v roce 2021 v lepším případě na stejné úrovni jako v roce 2020. V tom horším pak pracuje s poklesem o 4%. V podobném duchu se neslo i hospodaření banky JP Morgan (-1,8%), jež zveřejnila také vyšší zisky, než se očekávalo. To bylo z největší části způsobeno rozpuštěním rezerv k nesplaceným úvěrům ve výši 2,9 mld. USD. Celkové příjmy banky i přes nepříznivou situaci ale vzrostly o 3%, když se opět dařilo divizi investičního bankovnictví, jejíž tržby vzrostly o 37% na 2,5 mld. USD, když banka zvýšila poradenské poplatky napříč svým produktovým portfoliem. Nicméně, v rámci výhledu pak banka očekává, že letošní poptávka po úvěrech bude spíše tlumená.

Co se týče návrhu fiskálního balíčku z pera Bidena, jehož detaily byly zveřejněny minulý týden, tak se začínají objevovat komentáře, že jeho schválení by nemuselo v nadcházejících týdnech projít tak lehce, jak se očekávalo. Zatímco další platby jednotlivcům ve výši 1400 USD projdou pravděpodobně hladce, tak určité komplikace v jednáních nejspíše způsobí rozdělení pomoci ve směru k jednotlivým státům.

Cena ropy klesala přes 2%, když ji dolů stáhly obavy z uzavřených měst v Číně. Ropný sektor byl dále zatížen akciemi Exxon Mobil (-4,8%), když se objevily zprávy, že firma bude předmětem vyšetřování v údajném nadhodnocování svých aktiv.

Dnes se očekávají výsledky Netflixu (-0,6%), Goldman Sachs (-2,2%) nebo Bank of America (-2,9%). Akciové futures zatím ukazují mírně do záporu.

Zdroj:Marek Dongres, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.