Akciové trhy - denní zpráva 17.9.2019

09:45 | E V | Diskuze

Risk- off nálada na trzích zatížila akcie mimo energie

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v zámoří včera ztrácely, dařilo se pouze energetickému sektoru, který v reakci na skokové zvýšení ceny ropy (+12%) přidal přes 3%. Ostatní sektory ztrácely (mimo defenzivních utilit a real estate), když se investoři přesouvali do bezpečnějších aktiv kvůli zvýšenému riziku dalšího vývoje ohledně útoků na Saudskou Arábii. USA i SA označily Irán za spoluúčastníka útoků a očekává se, jestli odpoví rovněž vojenským aktem. Současný výpadek produkce je podle odhadů jedním z největších historii a opravy do plné kapacity se odhadují v řádech měsíců. Ministerstvo spravedlnosti obvinilo 3 obchodníky s drahými kovy z banky JPMorgan (-0,9%) z manipulování tržních cen těchto komodit po dobu více než 8 let. Odbory v General Motors (-4,25%) vyhlásily největší stávku za více než 10 let, která způsobí útlum výroby a ztrátu zisku, která by mohla být v řádu desítek milionů USD za každý den. Odbory nejsou spokojeny s přístupem firmy ohledně vyjednávání o nové kolektivní smlouvě a zejména finančního ohodnocení zaměstnanců. V pátek se mají setkat zástupci vyjednávacích týmů mezi Amerikou a Čínou a rozhovory seniorních představitelů by se měly uskutečnit za 14 dní. Čínské trhy včera oslabily, po zveřejnění nejpomalejšího růstu průmyslové výroby za 17 let. Evropské akcie rovněž oslabily v reakci na ropná šok, mimo energetický sektor. Rovněž se objevily informace, že USA by mohly uvalit cla na evropské součástky pro letecký průmysl, luxusní zboží či vybrané potraviny, což zatížilo akcie Airbusu či LVMH. Rozhodnutí má přijít do 30. září. Dnes dopoledne budou zveřejněny údaje německého ZEW indexu, který naposled velmi negativně překvapil a podobně negativní hodnota se čeká i nyní. To by zvýšilo pravděpodobnost německého fiskálního stimulu, o kterém se začíná s větší frekvencí mluvit. Evropské akciové futures dnes otevírají spíše v záporu, stejně jako tak obchodují asijské trhy.

 

Vláda schválila rozpočet se zvýšenými výdaji na sociální transfery.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se zvýšenými výdaji o 113 mld. Kč a 40 mld. Kč deficitem. Nyní jej musí schválit poslanecká sněmovna. Zvýší se především výdaje na sociální transfery. Zvýšené sociální výdaje by mohly podpořit spotřebu základních potravin, z čehož by profitovala například Kofola. Dopad na Philip Morris či Stock Spirits bude tlumit plánované výrazné zvýšení spotřebních daní od příštího roku.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.