Akciové trhy - denní zpráva 17.5.2019

10:10 | E V | Diskuze

Akcie nadále rostou, částečně korigují předchozí propad

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA pokračovaly v růstu třetí den po sobě a korigují tak předchozí propad, způsobený nově eskalovanými americko-čínskými obchodními spory. Nejvíce rostl Nasdaq (+1%), S&P 500 a Dow přidaly kolem 0,9%. Růst nastává po odeznění prvotního šoku z neočekávané eskalace obchodních sporů mezi USA a Čínou a uvalení dodatečných cel. Americké akciové trhy jsou stále v dlouhodobém rostoucím trendu a všechny obdobné propady byly vždy poměrně dynamicky vyrovnány. Současná situace by však mohla představovat výraznou brzdu tomuto dosavadnímu vývoji a trhy se nyní snaží odhadnout dlouhodobější dopad cel na ekonomický vývoj. Poradenská firma Strategas například odhaduje -0,5% dopad na americké HDP za každý rok platnosti cel. Pokud by byla uvalena cla na další zboží v hodnotě 325 mld.USD, pokles by byl ještě vyšší. Dopad pro čínskou ekonomiku se očekává výraznější než pro USA. Výhled nepodpořila ani dříve publikovaná data o amerických retailových tržbách, které v dubnu meziměsíčně klesly o 0,2%, oproti březnovému růstu 1,7%. V Číně retailové tržby meziročně rostly o 7,2%, ovšem jedná se o nejpomalejší růst za posledních 15 let. Situaci prozatím zachraňují reportované výsledky za 1Q19, když 75% firem reportovalo lepší než očekávané výsledky a meziročně vzrostly zisky firem o 1,4%.

Evropské akcie rostly velmi dynamicky, STOXX rostl o 1,3%, DAX získal 1,74% a FTSE 100 0,8%. Na středeční uvalení amerických sankcí na firmu Huawei reagoval pozitivně evropský konkurent Nokia (+4,1%), který by mohl zaplňovat případné uvolněné tržní příležitosti. Dnes bude reportovat výsledky největší výrobce traktorů na světě, firma Deere & Co. Očekává se EPS 0,91 USD, na stejné úrovni jako v loňském roce. Sledovány tak budou zejména tržby a výhled firmy pro rok 2019, v kontextu se současnou situací světového obchodu. Jan Šafránek, analytik.

Krátké zprávy z ČR

Erste Group : Dnes je poslední obchodní den pro právo na výplatu dividendy ve výši 1,4 EUR na akcii. Tato výše představuje asi 4,1% dividendový výnos.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.