Akciové trhy - denní zpráva 17.1.2020

09:47 | E V | Diskuze

Překvapivě dobré maloobchodní tržby = nové rekordy pro americké indexy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA mají za sebou silný den s růstem k 1% na nové rekordy. Postup vedly sektor technologií, největší tituly Microsoft a Apple rostly přes 2%, Alphabet poprvé překonal tržní kapitalizaci 1 bilionu dolarů. Pokračující dobrou náladu po podpisu obchodní dohody podpořila data maloobchodních tržeb, jež na jádrové úrovni v prosinci meziměsíčně rostla o 0,7% a meziročně o 5,8%, tedy znatelně více než se čekalo. Za celý rok 2019 pak o 3,6% a investoři to interpretují jako zřejmý signál o pokračující silné aktivitě amerických spotřebitelů, jež je tažena nízkou nezaměstnaností a nízkými úrokovými sazbami. Výrazněji rostly akcie Morgan Stanley (+6,6%) po zveřejnění výsledků nad odhady i díky 100% r/r růstu tržeb v divizi  investičního managementu a pokračujícímu snižování nákladů. Trhy rovněž přivítaly zvýšení cílů ROE na 13-15% do roku 2022 z aktuálních 11,7% za rok 2019. Dnes bude výsledky reportovat například Fastenal, JB Hunt či Schlumberger.  Vrtné společnosti Schlumberger by měly meziročně stagnovat tržby a mírně růst EPS (+2,8%) v souvislosti se snižováním nákladů v situaci, kdy zejména američtí producenti snižovali investice do nových vrtů kvůli nižším cenám ropy. 

Ranní data o čínském HDP ukázala, že tamější ekonomika rostla ve 4Q19 o 6%, tedy podle očekávání, jedná se o nejnižší růst za posledních několik desítek let. Vzhledem k budoucímu vývoji byly více pozitivní data o výši průmyslové výroby, která v prosinci zrychlila na 6,9% r/r růst, nejvíce od května a investoři doufají, že to signalizuje odražení ode dna v tamější průmyslové aktivitě. Asijské trhy na to reagují mírným růstem, evropské futures zatím rovněž v zeleném.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.