Akciové trhy - denní zpráva 16.9.2020

10:10 | E V | Diskuze

Trhy vyhlíží dnešní zasedání FEDu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Zaoceánské akciové trhy během včerejšího dne posilovaly a podobně se dařilo také evropským akciím. Dnes začíná dvoudenní zasedání amerického Fedu a trhy mírně doufají, že Fed opět zaujme postoj, který vyzní ve smyslu další pomoci ekonomice. Mírnou podporu trhům poskytla i zveřejněná makroekonomická data. Čínské maloobchodní tržby v srpnu rostly o 0,5%, když se očekávala stagnace. Relativně vysoké a nečekané zlepšení přinesl také německý ZEW index, který skončil na úrovni 77,4 bodu oproti odhadovaným 69,7 bodu. Kromě zasedání Fedu dnes budou ještě vyhlížena data ohledně maloobchodních tržeb ve Spojených státech, kde se očekává meziměsíční zlepšení na úrovni 1%. Dále budou také zveřejněna data ohledně stavu zásob surové ropy v USA, kde se očekává jen mírný růst o 100 tisíc barelů. Co se týče korporátních zpráv, tak titulky včera plnilo nové představení produktů od společnosti Apple (+0,2%). Firma představila nové modely hodinek spolu se službou Apple Fitness+, která bude nabízet knihovnu videí s osobními trenéry šitou na míru danému zákazníkovi. Mimo to Apple také zveřejnil nové modely iPadů. Dle očekávání však firma neodhalila kvůli koronaviru žádné nové iPhony, které jsou pro firmu nejdůležitější položkou v jejím hospodaření a akcie tak na premiéru nových produktů příliš nereagovaly.

 

Kofola zveřejnila 2Q20 výsledky: Výhled na horní hranici

Kofola zveřejnila EBITDA zisk 230 mil. Kč (-25% r/r), upravený o jednorázové položky ve výši 84 mil. Kč (odpisy v síti UGO, restrukturalizační náklady), což bylo 15% nad konsenzem složeným společností. Tržby byly 1,46 mld. Kč (-16% r/r) a byly v souladu s konsenzem (6% níže oproti našim odhadům). Tržby z HoReCa segmentu byly nižší o 48% r/r, zatímco maloobchodní tržby vzrostly o 12% r/r a to zejména díky akvizici Ondrášovky. Oba segmenty skončily mírně pod našimi odhady. Výsledky byly podpořeny výraznější úsporou SG&A nákladů než jsme čekali a také vládní podporou v době pandemie ve výši 15 mil. Kč. Výsledkům pomohla také nižší cena PET lahví (-28% v 6M20). EBITDA marže v Česku a Slovensku tak byla víceméně stabilní a mírně se snížila pouze v Adriatickém regionu. Nejvíce trpěl Fresh and Herbs segment kvůli zavřeným obchodním centrům, nicméně prodeje čajů byly silné. Upravený čistý zisk skončil mírně v černých číslech (+9 mil. Kč), což bylo v souladu s odhady.

Poměr čistý dluh/EBITDA vzrostl na 3,8x z předchozích 2,4x kvůli akvizici Ondrášovky a negativnímu vlivu koronaviru na EBITDA zisk. Poměr upravený o minulý EBITDA zisk Ondrášovky by dosáhl 3,5x, což by splnilo i bankovní závazky Kofoly a zadlužení tak bylo víceméně dle odhadů.

Kofola poskytla výhled na upravený EBITDA zisk v rozmezí 950 mil. Kč – 1 mld. Kč (-10% r/r), což je na horní hranici dříve poskytnutého výhledu (0,8 – 1 mld. Kč).

CEO a majoritní vlastník Samaras řekl, že představenstvo navrhne dividendu ve výši 13,5 Kč na akcii (6,1% dividendový výnos). Kofola využila v Česku moratorium na úvěry do 31. října 2020, když do tohoto data jsou veškerá rozhodnutí ohledně dividendy zakázána. Kofola tak očekává, že uspořádá valnou hromadu v listopadu letošního roku.

Kofola zveřejnila mnohem lepší marže, než jsme očekávali zejména díky rychle klesající ceně PET lahví a částečně díky úsporám v personálních a marketingových výdajích. Maloobchodní tržby byly mírně pod našimi odhady (pravděpodobně kvůli deštivému červnu) zatímco pokles tržeb v HoReCa segmentu bylo těžké odhadnout (nakonec pod našimi odhady). Výhled na horní hranici dříve poskytnutého rozmezí ukazuje k relativně dobrým tržbám ve 3Q20. Zvýšený výhled a oznámená výše dividendy budou pro titul dnes pravděpodobně pozitivním impulzem, nicméně my bychom raději viděli nižší dividendu kvůli vyššímu zadlužení Kofoly. Celkově bychom ale výsledky považovali za mírně pozitivní.

 

Krátké zprávy z ČR

ČEZ v polských médiích zmínil svůj záměr prodat svá tamní aktiva. Nejedná se však o novou informaci, když ČEZ v rámci svých 2Q20 výsledků oznámil, že by chtěl zahájit proces prodeje v druhé polovině letošního roku. Potenciální zájemci mohou své nabídky podávat do 29. září.

Ministerstvo financí dle včera zveřejněných prognóz očekává, že ekonomika v letošním roce poklesne o 6,6%, tedy o více než naposledy odhadovaných 5,6%. V roce 2021 by HDP mělo vzrůst o 3,9% a celkově by se HDP mělo dostat na úrovně z roku 2019 až v roce 2023. Poměr státního dluhu k HDP se letos očekává na úrovni 39,4% (oproti loňským 30,2%). Poměrně důležitou zprávou je, že prognóza nepočítá s žádnými významnými plošnými opatřeními v důsledku pandemie koronaviru.

Poptávka po hypotékách dle Fincentrum Hypoindexu stále zůstává vysoká. Objemy poskytnutých hypoték rostly v srpnu meziročně o 34% (-11% meziměsíčně) a průměrná úroková sazba dále klesala na 2,11% (-4 bb v porovnání s červencem), nicméně tempo poklesu se zpomalilo.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.