Akciové trhy - denní zpráva 16.5.2019

10:44 | E V | Diskuze

Růst Alibaby, konkurent Starbucksu, americká cla.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Druhý den za sebou končí americké akciové trhy v zisku i přes zveřejnění slabších výsledků maloobchodních tržeb v Číně a USA. Index S&P 500 si připsal 0,6%, Nasdaq 1,1% a Dow Jones 0,5%. K lepším výsledkům indexů pomohly zejména akcie Alphabetu (+3,9%) a Facebooku (+3,1%). Za zmínku stojí Alibaba Group, která reportovala 51% růst výnosů (93,5 mld. jüanů), což překročilo očekávání přibližně o 2,1%. Čistý zisk se zvýšil ze 7,56 mld. jüanů na 25,83 mld. jüanů. Společnosti se daří zásluhou růstu v cloudových službách a internetovém obchodu. Akcie Alibaby na výsledky reagovaly růstem o 1,58%. Na americkou burzu Nasdaq je na 17.5 naplánován vstup čínského kavárenského řetězce Luckin Coffee, který by se měl stát hlavním konkurentem amerického Starbucksu, zejména na čínském trhu. Cenové rozpětí IPO se bude pohybovat mezi 15 - 17 USD za akcii.

Evropské indexy byly v závěsu za těmi americkými. Euro Stoxx 50 si připsal 0,6%, FTSE 100 0,76% a DAX 0,9%. Rostly zejména akcie automobilek BMW (+3,1%) a Daimler (+2,9%) z důvodu odložení rozhodnutí prezidenta Trumpa o případném zvýšení cel o 25% na dovážené automobily z EU do USA minimálně o šest měsíců. Asi to nejde vzít příliš jako vstřícný krok. Trump by rád cla zavedl. V tuto chvíli ale stále probíhají jednání s Čínou, USA zavádí cla na další čínské zboží (na což bude Čína pravděpodobně reagovat podobnými kroky), a proto nechce pravděpodobně v tuto chvíli Trump a jeho poradci vést obchodní válku na další frontě. Pro EU to znamená částečné oddychnutí. Celkově jde ale stále jen o odklad, a proto hrozba zavedení 25% cel nepominula. Trhy tak budou i nadále neklidné s dopadem ve směru slabé koruny i eura. A vzhledem k tomu, že USA mají cla v tuto chvíli nižší než EU, výsledkem jednání bude nakonec pravděpodobně zlepšení pozice pro USA. Jinými slovy EU bude nakonec muset asi ustoupit. Otázka je, zdali se podaří najít kompromis a jak rychle. Marek Dongres, analytik.

Krátké zprávy z ČR

V české vládě ke konci května nejspíše skončí ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), kterého o to požádal předseda ČSSD Jan Hamáček. Ve funkci by mohl zůstat déle, pokud by se ho zastal prezident Miloš Zeman, se kterým bude ministr kultury jednat 28. května.

Podle předběžného odhadu ČSÚ rostla české ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku o 0,5 % mezičtvrtletně a 2,5 % meziročně. Data jsou lehce nad odhadem trhu i naší prognózou. V rámci prvního odhadu nezveřejňuje ČSÚ detailní strukturu složek. Jen konstatoval, že hlavními faktory růstu byla spotřeba domácností a zahraniční poptávka. HDP rostlo i v eurozóně a v sousedním Německu.

ČEZ údajně podává nabídku na elektrárny Alpiqu

ČEZ, EPH a Sev.en Energy předložily nabídku společnosti Alpiq na její dvě elektrárny v České republice v Kladně a ve Zlíně o kapacitě 524 MW resp. 64 MW. Dnes by mohlo dojít ke zveřejnění výsledku nabídky. Pokud by došlo k realizaci nabídky, jednalo by se pro ČEZ o akvizici střední velikosti. Cena při předchozím pokusu o prodej těchto dvou závodů v roce 2013 činila přibližně 400–450 mil. EUR. Pokud by ke koupi došlo, nemělo by to mít výraznější dopad na zadlužení ČEZu. Další dva zájemci bývají obvykle agresivní, takže vidíme šanci na výhru ČEZu jako poměrně malou.

Kofola za 1Q19 oznámila silné tržby a dobré marže

Kofola za první kvartál 2019 reportovala upravený EBITDA 118 mil. Kč (+12% r/r bez vlivu prodeje polské značky Hoop), což bylo 12% nad našimi odhady díky růstu tržeb i marží. Tržby rostly 7,6% r/r (bez vlivu polského prodeje) a byly 2 % nad našimi odhady. Na československém trhu tržby rostly o 4% r/r a v adriatickém regionu o 12%, kde došlo ke zlepšení oproti stagnaci v 4Q18. Tržby v novém Fresh segmentu (UGO+LEROS+Premium Rosa) rostly o 23% r/r, ale UGO stagnovalo. Marže byly stabilní na československém trhu a překvapivě rostly v adriatickém regionu, nový segment FRESH má prozatím záporné marže, hlavně díky propagačním výdajům na značku Leros. Upravená ztráta za 1Q19 (který je obvykle kvůli sezónnosti slabý) se mírně snížila na -64 mil.Kč, když vyšší EBITDA byla kompenzována také vyššími daněmi. Reportovaný čistý zisk dosáhl +17 mil.Kč, díky jednorázovému zaúčtování 76 mil. Kč za ukončené obchodní aktivity v Polsku v souvislosti s prodejem Hoop. Čistý dluh se mírně zvýšil na 2,8 mld. Kč, zejména díky sezónním vlivům a vlivu IFRS 16.

Kofola celkově reportovala solidně rostoucí tržby a slušně rostoucí EBITDA. Bylo tomu tak zejména díky rostoucímu tržnímu podílu v segmentu HoReCa na klíčových trzích a díky obnovenému růstu v adriatickém regionu. Retailové tržby v česku stagnovaly, stejně jako značka UGO, což jsou jediné slabší části podnikání. Lehce rostoucí marže na československém trhu potvrdily naše očekávání (úspory na materiálech (pokles cen cukru a PET granulí) byly vyváženy růstem mezd), zlepšující se marže v adriatickém regionu jsou naopak slibným náznakem zlepšení na tomto trhu. Vyšší než očekávané daňové náklady byly dle managementu způsobeny problémy s načasováním. Společnost reportovala horší vývoj pracovního kapitálu a vyšší CAPEX, což spolu s úpravou IFRS 16 vedlo k vyššímu zadlužení i přes příjem 130 mil.Kč z prodeje HOOPu. V následujících kvartálech očekáváme opět zlepšení zadlužení. Očekáváme, že management na dnešním konferenčním hovoru v 9:30h potvrdí výhled pro rok 2019, který se díky oznámeným výsledkům jeví jako konzervativní. Petr Bártek, analytik

Pegas za 1Q19 reportoval dobré výsledky, klesající zadlužení

Pegas za 1Q19 oznámil EBITDA 347,5 mil. Kč (+6,2 r/r), což bylo 6% nad našimi očekáváními. Bylo tomu tak zejména díky více pozitivnímu přenosovému mechanismu vstupních materiálů PP/PE do cen. Tržby rostly díky vyšším cenám PP/PE a snížení zásob. V porovnání s předchozími kvartály klesl objem výroby což spolu s rostoucími tržbami vedlo ke snížení zásob hotových výrobků. Firma vyrobila 26.6kt (-1,7% r/r), což bylo 4% pod našimi odhady. Čistý zisk činil 202 mil. Kč (+87% r/r) a překonal naše očekávání o více než 25%. K tomu přispěla vyšší EBITDA, vyšší FX příjmy a nižší úrokové náklady. Efektivní úroková míra byla rovněž nižších 11%, oproti očekávání 18%. CAPEX se překvapivě snížily o 9% a zadlužení se snížilo z 3.5x na 3.03x. EBITDA bylo v souladu s očekáváními managementu pro rok 2019 v celkové výši 1,30 – 1,45 mld. Kč. Investice probíhají dle plánu a nová továrna v Jižní Africe by měla začít fungovat ve 2Q19. Nová linka v ČR by měla být v provozu od 3Q19. Celkově lze výsledky hodnotit jako dobré. Zatímco produkce byla poněkud slabší, poptávka zůstala silná a vedla ke snížení zásob. Klesající zadlužení je pozitivní, plánované investice v JAR a ČR probíhají dle plánu. Akcie společnosti nedávno klesaly kvůli vyřazení titulu z lokálních indexů a kvůli nízké obchodní likviditě, což přidává investorům na nervozitě. Fundamentálně je však firma zdravá. Petr Bártek, analytik

 

 

 

 

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.