Akciové trhy - denní zpráva 16.3.2020

09:58 | E V | 1 komentář / 1 nový

FED snižuje sazby k nule, obnovuje QE.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v pátek zastavily pokles a posilovaly, v USA dokonce o 10%. Stalo se tak po čtvrtečním propadu, jež byl naopak jeden z největších za poslední dekády. Ukazuje to na ohromnou nejistotu kapitálových trhů ohledně ocenění dopadů virové pandemie. Impulsem pro americké trhy bylo vyhlášení tamějšího stavu nouze, jež mj. uvolní 50mld. USD z rozpočtu na boj s nákazou. Poslanecká Sněmovna v sobotu také schválila zákon, jež obsahuje podpůrná opatření jako placení nemocenské a bezplatné testy. Ani monetární politika nezahálí, FED v neděli přistoupil k dalším VELMI razantním krokům. Snížil sazby o 100 b.b na rozpětí 0 – 0.25%, v rámci QE nakoupí americké státní dluhopisy a hypoteční dluhopisy za 700 mld. USD (to nad rámce 1,5 bn. USD repo operací oznámených minulý týden), v rámci koordinované akce s ostatními světovými bankami, zpřístupní dolarové swapové linky, pro zajištění dolarové likvidity pro subjekty z celého světa, jako tomu bylo i v roce 2008, sníží povinné minimální rezervy i úvěrovou facilitu pro banky.

Centrální banka se tak snaží za každou cenu maximalizovat přístup bank, firem i domácností k likviditním prostředkům, aby mohly přestát dopady omezení vyplývajících z boje s koronavirem a tlumil dopad do ekonomiky. Podniky (zejména menší) se mohou velmi rychle dostat do problémů kvůli výpadku poptávky, dodavatelských řetězců a nutnosti hradit dál fixní náklady a mzdy zaměstnancům. I omezené trvání ochranných opatření povede k útlumu výroby, propouštění a případné bankroty v některých sektorech mohou způsobit spirálu, jež povede k recesi v celé ekonomice. Například Apple či Nike již oznámily, že na dva týdny uzavírají většinu obchodů mimo Čínu.

I přes takto razantní opatření trhy dnes opět klesají, evropské futures i asijské trhy k 5%. Obavy o schopnost fiskálních i monetárních opatření zabránit světové ekonomické recesi jsou vážné, nicméně lze doufat, že i případný výrazný pokles ekonomické aktivity bude pouze dočasný a nebude mít trvalejší následky, takže i trhy se postupně vrátí na předchozí úrovně, jako tomu tak historicky na většině trhů bylo. 

 

Vláda vyhlásila karanténu na celé území Česka  

Do 24. března bude Česká republika v karanténě, když se vláda tímto opatřením snažení zamezit šíření koronaviru. Povoleny budou cesty do práce a na nákupy potravin a nezbytného zboží. Lidé také mohou cestovat za účelem pomoci blízkým či za zdravotní péčí. Dále od dnešního dne platí zákaz přeshraničního cestování v rámci vyhlášeného 30 denního stavu nouze. Přeshraniční cestování se nevztahuje na lidí pracující v okolí hranic nebo na řidiče kamionů a autobusů.   

Většina podniků v České republice je v současnosti uzavřena, online služby stále fungují. Restaurace mohou vařit pouze pro dodávkovou službu. Banky již také oznámily, že dlužníkům nabídnou odklad splátek po dobu tří měsíců, jak bylo dříve diskutováno. 

 

O2 ČR nabídne klientům neomezená data  

O2 ČR nabídne novým a existujícím zákazníkům neomezená data do konce dubna. Vodafone nepožaduje platby od lidí, kteří se nachází v karanténě v Itálii.   Asi 8% tržeb z mobilních dat plyne z doplňkového prodeje dat nad limit standardního měsíčního FUP. Velká část těchto tržeb tak pravděpodobně bude v březnu a dubnu pod silným tlakem (0,25% celkových tržeb).

Zdroj:Jan Šafránek, Petr Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Děkuji za super aktualizaci, nyní dění na akciových trzích bedlivě sleduji,protože si myslím, že v současné době je kvůli koronaviru velká pravděpodobnost, že svět opět spadne do ekonomické krize. Chci na to být co nejlépe připraven, a tak danou problematiku studuji co se jen dá. Na https://ideaclub.cz/slovnik-pojmu/akciove-trhy jsem pochopil jak vlastně akciové trhy fngují, nyní tak sleduji odkud by krize mohla udeřit.
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.