Akciové trhy - denní zpráva 16.10.2020

10:05 | E V | Diskuze

Více žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Zaoceánské akciové trhy včera z počátku obchodování výrazněji klesaly, nicméně ke konci dne pokles částečně umazaly a skončily jen mírně v červených číslech. Znepokojení přinesla makroekonomická data, když počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostly na 898 tisíc namísto očekávaného poklesu k 810 tisíc (z předchozích 845 tisíc). Data tak vrhla stín na očekávané ekonomické oživení a jsou jedním z argumentů pro schválení fiskálního balíčku v USA. Monetární autority ve světě stále apelují na vlády, aby pokračovaly ve fiskální pomoci, nicméně rozepře v americkém kongresu jsou v současnosti silnějším prvkem. Zda však horší data pomůžou ke schválení alespoň částečné pomoci před volbami, není jasné. Dnes budou zveřejněny maloobchodní tržby ve Spojených státech za září, kde se očekává růst 0,7% (v srpnu rostly o 0,6%) a budou tak dalším indikátorem, který nám přiblíží průběh ekonomického oživení.

Včera víceméně uzavřela bankovní výsledkovou sezónu banka Morgan Stanley (+1,3%). Ta překonala odhady jak na úrovni zisku (1,66 USD na akcii oproti odhadovaným 1,28 USD na akcii), tak i na úrovni příjmů, které meziročně vzrostly o 16%. Důvodem k lepšímu výsledku byla opět dobrá výkonnost divize obchodování na finančních trzích. Celkově tak výsledky bank ukázaly, že v pandemické době se daří především těm, které mají robustní divizi obchodování, zatímco banky zakládající si zejména na výši svého úvěrového portfolia jsou nuceny tvoři rezervy na nesplacené úvěry.

Evropské akciové trhy během včerejšího dne výrazněji klesaly, když reflektují zhoršující se koronavirovou situaci. Polsko bylo včera jednou ze zemí, která zpřísnila svá protikoronavirová opatření a zkrátila provozní dobu restaurací do 21 hod, omezila kapacitu hromadné dopravy a uvalila restrikce na hromadné akce. Akciové futures v Evropě aktuálně indikují růst k 1%, zatímco futures v USA se pohybují kolem nuly.

 

Erste Group za rok 2019 navrhuje dividendu ve výši 0,75 EUR na akcii

Erste Group Bank navrhuje na valné hromadě podmíněnou dividendu ve výši 0,75 EUR na akcii (asi 4,3% hrubý dividendový výnos). Valná hromada se bude konat virtuálně 10. listopadu. Výplata dividendy je podmíněna tím, že regulátoři změní své současné doporučení na zdržení se výplaty dividend. Výše dividendy představuje asi 22% z konsolidovaného čistého zisku za rok 2019. Výplata dividendy by proběhla 15. února 2021. Oznámení výše dividendy za rok 2020 je naplánováno na 26. února 2021, kdy by měly být zveřejněny hospodářské výsledky za rok 2020.

 

Moneta registruje silný zájem o hypotéky

Moneta včera oznámila, že od začátku září do poloviny října registruje silnou poptávku po hypotečních úvěrech. žádostí překročily hodnotu 13 mld. Kč, což představuje asi 6% z celkového úvěrového portfolia banky ke konci třetího kvartálu 2020. Moneta registruje jak zájem o nové hypotéky, tak o refinancování skrze svou platformu Refinanso, kde podle dostupných dat poskytuje jednu z nejnižších úrokových sazeb na trhu od 1,58%. Pokračujícímu silnému zájmu o hypotéky, jež byl patrný již v létě, pomáhá i doposud celkově lepší než očekávaná situace na trhu práce.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.