Akciové trhy - denní zpráva 16.1.2020

09:56 | E V | Diskuze

Podpis obchodní dohody pomohl akciím na nové rekordy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA rostly na nové rekordy v souvislosti s včerejším oficiálním podpisem obchodní dohody mezi USA a Čínou v Bílém Domě. Čína by měla jako součást dohody zejména zvýšit dovozy z USA o 200 mld. USD a nadměrně neoslabovat kurz Yuanu. Pokud by nebyla dohoda naplňována, mohou USA aktivovat další cla. Ta dosavadní prozatím zůstanou v platnosti až do uzavření dohody v další fázi, která by se měla soustředit na otázky, jež by patrně vyžadovaly strukturální reformy v Číně, což se zdá jako obtížný úkol. Sem patří například státní ekonomické subvence, jež patří k základním kamenům tamějšího politického uspořádání. Úspěšnost naplňování úvodní dohody a pozornost na druhou fázi budou nyní hlavním tématem a tak lze očekávat, že titulky o vývoji v těchto záležitostech budou mít i letos na kolísání trhů, jak jsme tom byli zvyklí. První fáze dohody nicméně znamená minimálně částečnou úlevu, jež by měla oživit investiční sentiment podniků , který je obchodní válkou citelně zatížen. Výsledky bank Goldman Sachs a Bank of America zůstaly včera za očekáváními a akcie firem klesaly. GS zatěžují zejména soudní výdaje a BAC doplácí na nižší úrokové sazby a klesající čistou úrokovou marži. Dnes bude výsledky reportovat Morgan Stanley či Charles Schwab.

 

British American Tobacco na český trh letos uvede vlastní e-cigaretu

British American Tobacco na český trh letos uvede e-cigaretu Vype (HN). Jedná se i o reakci na přicházející zákaz prodeje mentolových cigarette od května. E-cigarety a zahřívané tabákové výroby však budou z tohoto zákazu vyjmuty a tak lze očekávat, že konzumenti těchto příchutí z velké části patrně přejdou na alternativní výrobky. Philip Morris bude moci nadále prodávat svou mentolovu příchuť u zahřívaného tabáku HEETS, jež na českém trhu získaly za 2 roky již kolem 6%. Tento vývoj tedy může dale podpořit přechod uživatelů na HEETS, což vidíme pro PM jako pozitivní. HEETS sice produkují nižší marži kvůli pouze distribuční roli PM CR, nicméně nižší marže je kompenzována vyššími objemy díky vyšší čisté prodejní ceně z důvodu nižšího zdanění HEETs.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.