Akciové trhy - denní zpráva 15.7.2020

10:02 | E V | Diskuze

Moderně se rýsuje vakcína.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během úterního obchodování prošly poměrně rozkolísaným vývojem, kdy se několikrát přelévaly z růstu do poklesu. Silný závěr obchodování v USA dostal nakonec tamější indexy k 1% růstu, zatímco Evropské indexy ztrácely.

Americké indexy našly podporu v oznámení, že výsledky prvotního testu vakcíny proti koronaviru od firmy Moderna ukázaly, že je bezpečná a vyvolala tvorbu protilátek u všech pacientů. Objevily se pouze mírné vedlejší účinky jako únava či bolení hlavy. Firma uvedla, že s více rozsáhlým klinickým testováním plánuje začít ke konci července po předchozím odkladu. Akcie firmy i s poobchodní fází poskočily přes 20%.

Méně pozitivní zprávou bylo oznámení prezidenta Trumpa, že dojde k ukončení zvláštního statusu pro Hong Kong jako reakci na Čínou schváleny zákon, jež je interpretován jako omezující tamější nezávislost. K tamějším firmám by tedy USA měly přistupovat jako k čínským, což může vést k aplikaci obdobných cel či omezení pro vývoz a dovoz technologií, jež USA na čínské firmy začaly aplikovat. Dojde také k aplikací sankcí vůči vybraným čínským představitelům odpovědným za situaci v Hong Kongu. Čína již odpověděla vlastními sankcemi vůči některým americkým představitelům.

Výsledky tří velkých amerických bank JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo přinesly dle očekávání prudký pokles zisků kvůli zvýšené tvorbě rezerv na nesplácené úvěry. U prvních dvou zmíněných nicméně pokles zisku korigovaly nad očekávání dobré výsledky investičního bankovnictví. Wells Fargo se dle očekávání propadla do první kvartální ztráty od roku 2008. Dnes zveřejní výsledky Goldman Sachs, US Bancorp, PNC Financial services či UnitedHealthGroup.

Boeing uvedl, že zákazníci v první polovině roku 2020 zrušily objednávky na 355 letounů 737 MAX s 60 letouny za červen. Pokračuje tak trend poklesu objednávek, jenž se nyní pohybují u 4800 letounů, nejníže za nejméně 8 let, zatímco Airbus registruje celkově přes 7 500 objednávek. V leteckém sektoru včera oznámily výsledky Delta Air Lines, jenž byly podle očekávání meziročně přes 90% nižší na úrovni tržeb a firma vykázala ztrátu přes 2,8 mld. USD. Důležitější byly komentáře firmy, jenž nyní kvůli druhé vlně koronaviru pozoruje zastavení v růstu objemu letecké dopravy, jež se v posledních měsících začala zlepšovat. Firma pro třetí kvartál očekává úroveň kapacity na 20-25% oproti loňskému roku. Denní ztrátu hotovosti firma ke konci června snížila na 27 mil. USD a potvrdila výhled na cash-breakeven ke konci roku. Návrat letecké aktivity na dřívější úrovně aerolinka očekává do dvou let. 

 

Krátké zprávy z ČR:

Moneta:

Moneta uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900 žádostí o celkovém objemu téměř 2 mld. Kč (asi 1% z portfolia). Banka uvedla, že v prvních dvou zmíněných programech drží asi 10% tržní podíl.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.