Akciové trhy - denní zpráva 15.5.2019

11:05 | S L | Diskuze

Akciové trhy nabraly pozitivní sentiment a rostou.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Po předvčerejším propadu se americký akciový trh dostal zpět do plusových čísel. Index S&P 500 rostl o 0,8% a Nasdaq o 1,1%, zejména firmy ze segmentu IT vyrovnávaly svůj předešlý pokles. Prezident Trump se shodl se svým čínským protějškem, že spolu budou dále jednat. Trump kvůli probíhající obchodní válce přislíbil pomoc americkým zemědělcům ve výší 15 miliard dolarů. Dále požádal Kongres o zvýšení peněz pro NASA o 1,6 miliard dolarů, celkově by tedy výdaje NASA dosahovaly v roce 2020 výše 22,6 miliard dolarů. Očekává se, že prezident Donald Trump podepíše tento týden příkaz, který zabrání americkým firmám používat telekomunikační vybavení společností, které představují národní bezpečností riziko, což se týká hlavně Huawei. Microsoft oznámil, že v následujících pěti letech investuje 100 miliard dolarů do vybudování centra pro rozvoj technologií v Africe.

Evropské akcie po předchozí korekci rostly podobně jako v zámoří. DAX i FTSE 100 přidaly kolem 1%. Posílily zejména automobilový a technologický sektor. Akcie chemičky Bayer klesly o 2% na 7mi leté minimum poté, co americký soud nařídil společnosti zaplatit pokutu ve výši 2mld. USD v souvislosti s rakovinovým onemocněním způsobeným Roundupem. Dnes budou v Evropě publikovány předběžné odhady vývoje HDP za 1Q19, očekává se mezikvartální růst o 0.4%, stejně jako v dubnu. 

Kofola reportuje 1Q19 výsledky dnes po trhu.

 

Kofola bude dnes v 17h zveřejňovat výsledky za 1Q19. Očekáváme pokračující růst tržeb o 4,7% r/r (upraveno o prodaný polský business), na českém a slovenském trhu díky růstu cen a v adriatickém regionu díky vyšším objemům. Upravená EBITDA by měla růst o 6% r/r na 105 mil. Kč díky vyšším tržbám. Klesající ceny cukru (-15% r/r) a nižší ceny PET granulí (-5% r/r) by měly být kompenzovány růstem mezd a růstem cen služeb (logistika). První čtvrtletí je pro nápojáře nízká sezóna, takže by čistý zisk měl být tradičně v záporu. Čekáme ale zlepšení z -73 mil. Kč na -65 mil. Kč. Firma by měla potvrdit celoroční výhled EBITDA na úrovni 1,08 mld. Kč (+5% bez vlivu Polska), když první čtvrtletí by mělo indikovat I vyšší růst.

Krátké zprávy z ČR

Zástupci MMF varovali Českou republiku před zaváděním příliš vysokých sektorových daní, jelikož to může mít negativní dopad na zahraniční investice a vést ke dvojímu zdanění. 

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.