Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

10:09 | E V | Diskuze

Akciové trhy smíšené, silné výsledky bank.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve středu obchodovaly smíšeně, S&P500 a Nasdaq klesaly, Dow Jones posílil.

Nejvíce posiloval sektor energií či financí, na druhé straně stály technologie či komunikační služby.

Růstu energetického sektoru pomohl silný vývoj cen ropy, jež rostly přes 4%. K tomu přispěla data o zásobách ropy v USA, jež oproti očekávání ukázala výrazně vyšší pokles zásob jak surové ropy, tak destilátů a pohonných hmot, což indikuje silnou obnovu poptávky při otevírání ekonomiky.

Finančnímu sektoru pomohly velmi silné výsledky bank. JPMorgan oznámila meziročně téměř pětinásobný růst zisku, přes 40% výše oproti konsenzu. To podpořilo vyšší než očekávané rozpouštění rezerv na nesplácené úvěry přes 5 mld. USD a také silný výsledek divize finančních trhů díky velmi silné aktivitě na kapitálových trzích a vstupu nových firem na burzu skrze SPAC. O něco slabší byla úvěrová činnost, kdy spotřebitelé díky vysoké míře úspor spláceli úvěry a loan to deposit poměr klesl na 44%. Management zde ale s otevíráním ekonomiky a zvýšenou spotřebou očekává oživení. Akcie firmy i přes silné výsledky s výběry zisků mírně oslabovaly, trh již očekával, že budou výsledky silné, takže optimismus byl nastaven vysoko.

Banka Goldman Sachs oznámila ještě silnější výsledky s šestinásobným meziročním růstem zisku, přes 80% nad odhady. I zde investiční bance pomohl velmi silný výsledek na finančních trzích s růstem tržeb k 50%.

Akcie kryptoměnové burzy Coinbase v rámci prvního dne obchodování po začátku obchodování rostly o 50% vůči referenční ceně 250 USD, během dne pak ustupovaly, aby uzavřely asi s 30% růstem. Tržní kapitalizace firmy je tak asi 80 mld. USD, oproti anualizovaným tržbám z prvního kvartálu asi 7 mld. USD, ty nicméně mezikvartálně násobně rostly, takže investoři očekávají, že firma do své kapitalizace „doroste“. Dnes budou sledována data o vývoji maloobchodu v USA, jako i žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky oznámí například Bank of America, Citigroup, Delta Airlines, UnitedHealth či PepsiCo. Akciové futures v USA a Evropě dnes zatím převážně posilují o několik desetin procenta. 

 

Finální čísla Kofoly za 2020: Výhled potvrzen, první čtvrtletí stále slabé

Kofola včera po zavření trhu reportovala kompletní čísla za rok 2020. Firma potvrdila předběžné tržby 6,17 mld. Kč (-3,7% r/r), upravenou EBITDA 1,03 mld. Kč (-8,0% r/r) i zadlužení na 3,7x čistý dluh/EBITDA. Kofola také potvrdila výhled letošní EBITDA na 1,03 až 1,15 mld. Kč (+6% r/r ve středu intervalu). Upravená čistá ztráta za čtvrté čtvrtletí dosáhla 132 mil. Kč a byla asi 26% horší, než jsme čekali kvůli vyšším odpisům a vyšší ztrátě z FX přecenění. Účetní ztráta za 4Q dosáhla 144 mil. Kč i kvůli dodatečným úpravám hodnot v segmentu fresh and herbs. Firma také řekla, že tržby v prvním čtvrtletí 2021 klesly zhruba o 20% r/r. První čtvrtletí je nicméně typicky nejslabší období roku. Rozhodnutí o načasování a výši dividendy firma udělá až po skončení restrikcí v segmentu restaurací.

Kofola prezentovala za 4Q20 horší čistý výsledek, než jsme čekali. Důvodem ale byly jen odpisy a FX přecenění. Detailní struktura tržeb ukázala výrazný 50-70% propad tržeb v segmentu restaurací, který jen částečně kompenzoval solidní růst v retailu (bez akvizic o 3-6%). Tržní podíly Kofoly i po úpravě o akvizice mírně rostly. Propad tržeb pokračoval i v prvním čtvrtletí, když první dva měsíce loňského roku ještě nebyly pandemií zasaženy. Někteří investoři mohou být zklamáni odložením rozhodnutí o dividendě, i když je tento krok vzhledem k prodlužujícím se uzávěrám logický. Celkově tak vidíme prezentované výsledky mírně negativně, otázkou bude reakce trhu na odložení dividendy. Kofola se aktuálně obchoduje okolo 8,5-9,0x EV/EBITDA a 20-25x P/E pro cílované výsledky na rok 2021. Ten bude stále výrazně zasažen koronavirem. 

 

Krátké zprávy

Moneta: Investor Petrus Advisers, jež v Monetě vlastní podíl přes 5% a je proti navržené fúzi Monety s Airbank/Homecredit včera uvedl, že na příští valné hromadě 28.dubna navrhne do dozorčí rady nezávislého kandidáta.

Avast: Produkt Free Antivirus firmy Avast obdržel ocenění od uznávaného časopisu PcMag jako volbu editorů pro rok 2021.

Zdroj:Jan Šafránek, Petr Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.