Akciové trhy - denní zpráva 15.10.2020

10:10 | E V | Diskuze

Balíček pravděpodobně až po volbách.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech včera klesaly, když schválení fiskálního balíčku s velkou pravděpodobností neproběhne před prezidentskými volbami. Stejně tak se trhy asi nedočkají ani schválení dílčího návrhu na podporu mezd v malých a středních podnicích ve výší 500 mld. USD. S fiskální podporou lze tedy počítat nejdříve v listopadu. Trhy nicméně s určitou budoucí podporou již počítají a schválení fiskálního balíčku považují spíše za otázku času. Za mírně pozitivní lze považovat zprávu od Eli Lilly, která oznámila, že testování dalších léků proti covid-19 stále probíhá. Nicméně jak včera uvedla, testování jejího hlavního preparátu bylo pozastaveno. K poklesu trhům přispěly také akcie bank reportující včera své výsledky. Bank of America (-5,3%) zveřejnila nižší než očekávané příjmy, zejména kvůli nízkým úrokovým sazbám a méně častému využívání kreditních karet. Snížil se i objem úvěrového portfolia, poprvé od roku 2015. Slabý byl také výsledek z tradingu (+4% r/r), zatímco ostatní banky zveřejňují v tomto segmentu výraznější meziroční růsty. Na úrovni zisku banka překonala odhady, nicméně pouze díky nižší než očekávané tvorbě opravných položek k nesplaceným úvěrům. Prostředí nízkých sazeb dopadlo také na výsledky Wells Fargo (- 6%). Banka má v porovnání s konkurencí nižší podíl tradingu, když úvěrový business tvoří hlavní část příjmů. Úvěrové portfolio mezičtvrtletně kleslo o 2% a celkové příjmy pak o 14%. Proti trendu šly alespoň mírně akcie banky Goldman Sachs (+0,2%). Ta zveřejnila 29% růst příjmů z tradingu, který je podstatnou součástí jejího portfolia (42%). Banka má obecně nižší expozici vůči úvěrování, takže případné zhoršení makroekonomické situace v důsledku koronaviru by na banku dopadlo méně, než na její konkurenty. Celkově banka zveřejnila zisk na akcii 9,68 USD, což bylo vysoko nad očekávání trhu 5,57 USD.

Dnes budou zveřejněna data ohledně počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a výsledky přinese Morgan Stanley (+0,4%). Akciové futures ukazují na pokles.

 

Krátké zprávy z ČR:

ČEZ včera oznámil, že obdržel 1,46 mld. Kč úroku z neoprávněného jednání správce daně v souvislosti s přeplatkem na dani darovací z emisních povolenek za roky 2011-12. S tímto příjmem ČEZ počítal a má ho zahrnutý ve svém celoročním výhledu.

ČNB: Guvernér ČNB uvedl, že dle jeho názoru bude letošní pokles HDP vyšší než odhadovaných 8,2% v srpnové prognóze ČNB. Dále uvedl, že i deficit státního rozpočtu bude v roce 2021 vyšší než v současnosti očekávaných 320 miliard Kč.

Banky: Ministryně financí se dnes sejde se zástupci bank za účelem možného prodloužení úvěrových moratorií.

Vládní pomoc uzavřeným podnikům: Vláda poskytne pomoc podnikům, jež byly nuceny uzavřít provoz, ve formě úhrady mezd a souvisejících odvodů do výše 50 000 Kč na zaměstnance a 50% nájemného za dobu tří měsíců do výše 10 mil. Kč. Uzavřené podniky budou také moci odložit všechny platby DPH, daně z příjmu a silniční daň do konce roku. (HN) Opatření by mělo pomoci zmírnit dlouhodobé škody zejména v gastro průmyslu, případně snížit negativní dopad na banky skrze nesplácené úvěry.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.