Akciové trhy - denní zpráva 15.1.2021

10:06 | E V | Diskuze

Biden představil podobu dalšího fiskálního stimulu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA během čtvrtečního obchodování oslabovaly díky prodejům na konci dne, evropské indexy skončily dříve a uzavíraly růstem. Hlavním tématem bylo očekávané zveřejnění detailů fiskálního stimulu v USA od nově nastupujícího prezidenta Bidena. Včera byly zveřejněny detaily první části, jež představuje především pomoc občanům a menším firmám zasaženým pandemií. Druhá část bude představovat investice do pracovních míst, infrastruktury a její detaily budou oznámeny v únoru. První zmíněný plán bude mít velikost 1,9 bilionu USD a bude zahrnovat přímou výplatu dalších 1400 USD občanům (k 600 USD již schváleným v prosinci), zvýšení speciální dávky v nezaměstnanosti o sto dolarů na 400 USD týdně, prodloužení moratoria na nájmy, hypotéky či úvěry pro malé podniky. Trhy tak dostaly výrazný stimul, jež očekávaly, což již bylo v ocenění do velké míry zahrnuto, takže nepřišla okamžitá pozitivní reakce. Sentimentu naopak nepomohla data o počtu nových žádostí v nezaměstnanosti, jež s 925 tisíci vyrostla na nejvyšší hodnoty od srpna. Sledovanou událostí byl projev guvernéra FED, jež se snažil tlumit spekulace trhu ohledně brzkého utahování měnové politiky útlumem kvantitativního uvolňování. Podle Powella nebude FED zvyšovat sazby dokud neuvidí, že inflace vyvolává problémy. Další člen FOMC také uvedl, že FED nezvýší sazby, pokud nebude inflace nad 2% alespoň rok. Aktuální prosincová data ukázala meziroční inflaci na úrovni 1,6%.

Dnes bude očekáváno zveřejnění hospodářských výsledků amerických bank JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo, jež poskytnou obraz vývoje situace ve spotřebním a výrobním sektoru při druhé vlně pandemie. Sledován bude především vývoj podílu nesplácených úvěrů a tvorba rezerv bank na tyto úvěry, jež ve třetím kvartále pozitivně překvapila. Výsledky poskytnou také pohled na to, jak se bankám dařilo v divizi finančních trhů, jež výsledky v posledních kvartálech podporovaly. Akciové futures dnes zatám převážně oslabují do 0,5%.

 

Monetě pokračoval růst hypoték i ke konci roku

Moneta včera oznámila, že objemy hypoték za listopad a prosinec loňského roku rostly dohromady o 10,7 mld. Kč, což je asi 360% nárůst. Banka uvedla, že její tržní podíl v hypotečních úvěrech je kolem 6,6%, což je stabilní vývoj oproti posledním údajům zveřejněným v září. Nárůst objemů hypoték je ovlivněn zejména akvizicí Wüstenrot a celkově silným hypotečním trhem v ČR.

 

Podíl nesplácených úvěrů Komerční banky by letos měl být do 5%

Ředitel Komerční banky v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že podíl nesplácených úvěrů byl v loňském roce na 2% a v letošním roce by neměl překročit 5%. My v letošním roce očekáváme podíl nesplácených úvěrů kolem 3,8% a poslední údaje o platební morálce u úvěrů po konci moratorií neindikují potřebu naše odhady zvýšit. Vyznění informací v rozhovoru hodnotíme jako neutrální, vyjádření jsou veskrze obecnějšího charakteru.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.