Akciové trhy - denní zpráva 14.8.2020

10:09 | E V | Diskuze

Cisco zklamalo výhledem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během včerejšího obchodování převážně oslabovaly, index S&P500 obchodoval na rekordních úrovních, ale uzavřel níže. Nasdaq zůstal jako jedna z výjimek v kladných hodnotách. Celkově pro tento týden nicméně indexy rostou. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl pod 1 mil. - na nejnižší hodnotu od vypuknutí pandemie, což je pozitivní zpráva, nicméně v současné situaci mohla být interpretace těchto dat podle některých názorů pro včerejší obchodování spíše negativní a to z toho důvodu, že může snižovat ochotu ke schválení dalšího fiskálního balíku ve větším rozsahu. Další fiskalní pomoc je přitom v posledních týdnech jedním z hlavní témat a faktorem, jež akciovým trhům pomáhá vzhůru. Jednání mezi Republikány a Demokraty se, zdá se, zadrhla a objevují se pochyby o tom, jestli bude výraznější pomoc schválena zvláště poté, co prezident Trump "předběhl" zákonodárce a některá opatření (vyšší podpora v nezaměstnanosti) prodloužil prezidentským nařízením. Do otázky s postupujícím časem budou stále více promlouvat nadcházející prezidentské volby, kdy strany pečlivě zvažují, zda jim podoba balíku přinese/nepřinese podporu. Republikáni chtějí větší podporu malých podniků, zatímco Demokraté by v balíku chtěli ještě výraznější podporu obyvatel, než byla v prvním balíku po vypuknutí pandemie.

Akcie Cisco klesaly o 11%, po výsledcích za kalendářní 2Q20, i když firma ohlásila výsledky nad konsensuální odhady jak na úrovni tržeb tak EPS. Hlavním zklamáním pro investory je snížený výhled na další kvartál, jež je naopak pod odhady, firma očekává pokles tržeb mezi 9- 11%. Firma rovněž oznámila program na snižování nákladů ve výši 1 mld.USD, včetně restrukturalizace v R&D, propouštění či předčasných odchodů do důchodu. Ve funkci skončí také finanční ředitelka. Analytici hodnotí kroky firmy jako důkaz o tom, že dopady COVID-19 na firmu budou dlouhodobější, zatímco ostatní firmy indikovaly již zlepšující se trendy. Firmě klesly celkové objednávky přes 10%, nejvíce od finanční krize, k čemuž přispěl také velký podíl klientů z řad menších podniků, jež byly pandemií obzvláště zasaženy. Snižování nákladů v R&D vzbuzuje obavy o budoucí vývoj produktů na druhé straně by mělo vyvážit pokles tržeb a zajistit pokračující velmi silnou tvorbu cash flow. Z větších firem dnes není v USA očekáváno zveřejnění hospodářských výsledků, v Evropě to bude například firma Varta či Rosněft. Ekonomická data by měla přinést očekávané maloobchodní tržby, očekává se růst o 2% m/m směrem k předpandemickým úrovním. Futures kontrakty v Evropě ukazují na otevření mírným poklesem.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.