Akciové trhy - denní zpráva 14.8.2019

10:45 | B Z | Diskuze

Akcie skokově rostly po oznámení odložení cel

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA skokově rostly po oznámení odložení cel na vybrané čínské importy do prosince letošního roku. Jedná se zejména o elektroniku jako jsou telefony, počítače a také oblečení a obuv. Prezident Trump odůvodnil rozhodnutí obavami o zásobování během vánoční sezóny. Na tyto zprávy logicky reagovaly pozitivně zejména technologické akcie v čele s výrobci čipů a prodejci oblečení a obuvi. Výrazně rostly i ceny ropy (+4%), která také citlivě reaguje na jakékoliv zprávy ohledně obchodních sporů, jelikož ovlivňují světový obchod, ekonomiku a potažmo poptávku po ropě. Americké CPI vyšly dle očekávání, takže neměly na trh v kontextu zmíněných zpráv vliv. Zato v Německu vyšla nejnižší hodnota ZEW indexu od roku 2012 a signalizuje značně negativní výhled ekonomických podmínek pro nadcházejících období, což zatížilo evropské akcie, ty později však také rostly, taženy zprávami z USA. Dařilo se zejména výrobcům aut a technologiím. Z korporátních událostí oznámil Boeing, že za první polovinu roku dodal o téměř 40% méně letadel než loni, což ukazuje na rozsah problému s letadly 737 MAX a řešení se zatím příliš nepřibližuje. Dnes budou reportovat výsledky například firmy Cisco, u které se očekává růst tržeb i zisků díky prodejům bezpečnostních softwarů nebo Macy’s, kde se naopak čeká pokles tržeb i zisků, když se firma snaží přeorientovat více na online prodeje, což je nákladné a zavírá obchody.

 

Avast za 1H19 reportoval velmi dobré výsledky a zvýšil výhled

Avast dnes reportoval své výsledky za 1H19 s upravenou EBITDA 236,5 mil. USD (+6,5 r/r), což bylo přibližně 3% nad konsenzem složeným společností. EBITDA rostla zejména zásluhou 5,8% r/r růstu tržeb na 427 mil. USD, což bylo 2,6% nad konsenzem. Tržby očištěné o FX a ukončené aktivity rostly o silných 9,2% r/r. Upravené fakturace očištěné o vyřazený business, což je klíčový indikátor pro budoucí tržby, rostl ještě silněji o 12,5% r/r (při stálém FX). Růst byl o 4% silnější oproti tržním odhadům. Tržby byly taženy zejména rostoucí klientskou základnou (+6,3% r/r, v souladu s odhady) a rostoucím počtem produktů na klienta (APPC, +5,1%, v souladu s odhady) v klíčovém počítačovém segmentu. Byli jsme pozitivně překvapeni růstem ARPC o 7,4% r/r. Společnost reportovala vyšší EBITDA marži 55,4% oproti loňské 55,1% zejména zásluhou vyššího růstu tržeb a pozitivního efektu IFRS 16 než negativního FX. To je nad výhledem společnosti i nad očekáváním konsenzu. Firma na celý rok očekávala marže na stejné úrovni. Vyšší upravená EBITDA, pokles zadluženosti a úrokových nákladů vedly ke 14% růstu upraveného čistého zisku. Upravený čistý zisk tak byl 2% nad odhady i přes lehce vyšší finanční náklady. Zadlužení kleslo z 3,0x ve 2H18 na 2,4x čistý dluh/upravená EBITDA v 1H19 (pouze nepatrné snížení h/h kvůli dividendám a IFRS 16) Avast lehce zvedl svůj výhled na rok 2019 a nyní očekává růst tržeb na horní hranici vyšších jednotkek procent (tzn. asi +10% ). Firma navrhuje prozatím dividendu ve výši 0,044 USD na akcii (1,1% dividendový výnos, v souladu s firemní politikou). Celkově se opět jedná o silné výsledky díky pokračující konverzi uživatelů na platící zákazníky a rovněž zvýšení počtu prodaných produktů na zákazníka. Průměrná cena prodaných produktů se také překvapivě zvyšuje díky růstu prodejů prémiového antiviru. Firmě se dařilo růst zákazníky jak v tradičních, tak v nových zemích. Fakturace v jádrovém segmentu consumer desktop zrychlily růst na 14,3% r/r (bez vlivu kurzových změn). Fakturace v segmentu nepřímého prodeje rostly o 29% r/r (po očištění o vliv FX a ukončovaných produktů). Tato čísla byla mírně kompenzována stále klesajícími příjmy z mobilního segmentu (-7,6% r/r), kde bude nahrazení ztraceného zákazníka Sprint trvat déle. SMB segment stagnoval.

 

Detaily z konferenčního hovoru ČEZu: firma hledá růstové příležitosti

Hlavním tématem z konferenčního hovoru za 2Q19 byla aktualizovaná strategie, která byla oznámena již v červnu :

1. ČEZ se zaměří na domácí český trh, zejména na distribuci, obnovitelné zdroje a dlouhodobý provoz jaderných elektráren

2. Další expanze ČEZ ESCO v Západní Evropě a středoevropském regionu

3.Odchod z jihovýchodní Evropy a Turecka, možné je i opuštění Polska a projektů v rámci obnovitelných zdrojů v Západní Evropě.

Vedení plánuje zvýšení EBIDTA o 7 až 12 mld. Kč do roku 2025 z růstových iniciativ (bez vlivu vyšší ceny elektřiny a CO2, který odhaduje na 7-10 mld. Kč), zatímco prodávaná aktiva vytvořila v roce 2018 EBITDA 5,5 mld. Kč.

Stabilní výhled EBITDA oproti nižšímu výhledu produkce byl vysvětlen nízkým ziskem některých hnědouhelných elektráren (tj. jejich nižší produkce nemá vliv na EBITDA), zatímco ČEZ očekává vyšší zisk z obchodování. Společnost uvedla, že se dohodla na prodeji bulharských aktiv za 335 mil. EUR se společností Eurohold, což je výše než dříve spekulovaná cena 320 mil. EUR se společností Inercom. Společnost však také za 1H19 zaúčtovala snížení hodnoty těchto aktiv ve výši ~ 25 mil. EUR. Společnost nyní jedná se státem smlouvě na první fázi projektu na rozšíření jaderných zdrojů (povolování a výběrové řízení). První fáze bude trvat 3–5 let a bude vyžadovat 100–200 mil. CAPEX (tj. pro ČEZ zanedbatelné náklady).

Celkově konferenční hovor nepřinesl žádné novinky, ale ukázal, že se něco děje, pokud jde o budoucí plány růstu. Jaderný projekt není pro příštích několik let považován za hrozbu. Bulharská aktiva by měla být prodána ve 4Q19 / 1Q20 a management vidí vyšší zájem o jeho rumunská aktiva. Společnost zvýšila svůj dlouhodobý výhled výroby o 2TWh díky zdrojům plynu, což kompenzuje slabou produkci uhlí z 1H19..

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.